zapleven.com

Free Website Templatesphpbb3 styles

18 юли 1837

Re: 18 юли 1837

Мнениеот visitor на Пон Юли 27, 2009 10:24 pm

abc написа:
visitor написа:Бих добавила и че този ратай е бил почти дете.


Знам. Бях решил да го спестя. Бил е почти дете...
Това в никакъв случай не прави за мен Левски по-малко значима личност.
Няма война. Знанието е сила visitor. Незнанието е слабост често преминаваща в агресия.


Споменавайки война,имах предвид времето и обстоятелствата...Кой не е съгласен със силата на знанието?!!! :roll:
visitor
 
Мнения: 76
Регистриран на: Нед Юли 12, 2009 11:49 am

Re: 18 юли 1837

Мнениеот abc на Пон Юли 27, 2009 10:36 pm

Може би не съм те разбрал правилно...

Из писмо от 10 май 1871 година от името на Българския вътрешен революционен ЦК – Привременно правителство, писано от Левски до Ганчо Мильов в Карлово:

... Не ще да бъде така в наша България, както е в Турско сега... Всичките народи в нея щат живеят под едни чисти и святи закони, както е дадено от бога да живее човекът; и за турчинът, и за евреинът и пр., каквито са, за всичките еднакво ще е само ако припознаят законите равно с българинът. Така ще е в наша България!... Ний не гоним турският народ, ни вярата му, а царят и неговите закони (с една дума – турското правителство), което варварски владее не само нас, но и самият турчин.

... В Българско не ще има цар, а “народно управление” и “всекиму своето”. Секи ще си служи по вярата и законно, ще се съди както българинът, така и турчинът и пр.



Това е последната направена снимка на Дякона

Изображение
Изображение Изображение
abc
 
Мнения: 556
Регистриран на: Пон Ное 03, 2008 8:27 pm
Местоположение: Плевен

Re: 18 юли 1837

Мнениеот moniku на Пон Юли 27, 2009 11:08 pm

abc написа:Може би не съм те разбрал правилно...

Из писмо от 10 май 1871 година от името на Българския вътрешен революционен ЦК – Привременно правителство, писано от Левски до Ганчо Мильов в Карлово:

... Не ще да бъде така в наша България, както е в Турско сега... Всичките народи в нея щат живеят под едни чисти и святи закони, както е дадено от бога да живее човекът; и за турчинът, и за евреинът и пр., каквито са, за всичките еднакво ще е само ако припознаят законите равно с българинът. Така ще е в наша България!... Ний не гоним турският народ, ни вярата му, а царят и неговите закони (с една дума – турското правителство), което варварски владее не само нас, но и самият турчин.

... В Българско не ще има цар, а “народно управление” и “всекиму своето”. Секи ще си служи по вярата и законно, ще се съди както българинът, така и турчинът и пр.



Това е последната направена снимка на Дякона

Изображение

abc,струва ми се за уместно да заровим томахавките,не е нужно да осяваме форума с дебат между двама ни ,кой кой е,какъв е, колко и какво може.....Явно с писане няма да стане.Да се срещнем и разговаряме в Плевен,виждам ,че и твоето свободно време не е малко. :)
В този форум дойдох и като плевенчанин искам да го направим приятно място за съгражданите ни и приятелите на Плевен от нета.Така че,подавам ръка...Ще я приемеш ли?!
:roll:
moniku
 
Мнения: 872
Регистриран на: Нед Юли 05, 2009 2:36 pm

18 юли 1837

Мнениеот abc на Пон Юли 27, 2009 11:25 pm

Понякога страстите се развихрят. Случвало се е и сигурно пак ще се случи.
Нямаме какво да делим. Радвам се, че има виртуално място на което както казваш плевенчани се срещат и говорят, а в последствие би било добре да стане и на живо :) Живия контакт си е жив контакт Изображение

Нека бъде мир Изображение
Изображение Изображение
abc
 
Мнения: 556
Регистриран на: Пон Ное 03, 2008 8:27 pm
Местоположение: Плевен

Re: 18 юли 1837

Мнениеот moniku на Пон Юли 27, 2009 11:38 pm

Да бъде! Мислим еднакво явно,но грешно се разбираме....Е,за това е и т.н. жив контакт!Приятна вечер!
Изображение
moniku
 
Мнения: 872
Регистриран на: Нед Юли 05, 2009 2:36 pm

Re: 18 юли 1837

Мнениеот visitor на Вто Юли 28, 2009 7:40 am

:D Изображение Изображение
visitor
 
Мнения: 76
Регистриран на: Нед Юли 12, 2009 11:49 am

Re: 18 юли 1837

Мнениеот kalitko на Вто Юли 28, 2009 5:44 pm

Ако ще се стреляте казвайте понавреме....да залегнем поне.Ратайчето е скъпа жертва за близките -Левски е непосилна жертва за свободата на България.След него ....май е имало потоп -почти пълно вцепенение на българина.До април1876...но тогава пък без организацията му -ад.Независимо дали поколенията приемат неговата саможертва той остава кото едно от нещата определящи България като държава - признат и призната от света.Повече от достатъчно.
kalitko
 
Мнения: 136
Регистриран на: Нед Апр 05, 2009 8:58 pm

Re: 18 юли 1837

Мнениеот abc на Вто Юли 28, 2009 6:59 pm

Имаме примирие, споко Изображение

Калитко не е необходимо да търсим оправдания. Ако ги търсим го правим по-скоро заради нас. Когато бях малък слушам новините и казват - днес при престрелка във войната между Иран и Ирак загинаха двама. Викам си баси арабите! Ква е тая война? Двама убити и го правят на въпрос. Да де, ама ако са брат ми и баща ми?
Без да правя и бегъл опит за сравнение на личности ще сравня ситуацията с Максим Ставийски и жертвата му.

Както и да е. Имало е убийство имало е съд и обесването на Дякона се е отразило на по нататъшния революционен живот зле. Ако ще го нищим да се изнесем от темата. Тя беше за рожденния ден на Васил Левски.
Изображение Изображение
abc
 
Мнения: 556
Регистриран на: Пон Ное 03, 2008 8:27 pm
Местоположение: Плевен

Re: 18 юли 1837

Мнениеот kalitko на Вто Юли 28, 2009 8:05 pm

Прието.
kalitko
 
Мнения: 136
Регистриран на: Нед Апр 05, 2009 8:58 pm

Предишна

Назад към История

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron