zapleven.com

Free Website Templatesphpbb3 styles

Сините и РЗС, се дърпат на Бойко.Искат министерски кресла?

Сините и РЗС, се дърпат на Бойко.Искат министерски кресла?

Мнениеот pe6ost_88 на Нед Юли 19, 2009 5:46 pm

Офертата на Бойко Борисов меко казано, изненада съпредседателите на "Синята коалиция" Мартин Димитров и Иван Костов, които се надяваха да им бъде предложено коалиционно споразумение за съвместно участие в управлението и най-малко две министерски кресла в новия кабинет. И попари неафишираната амбиция на лидера на РЗС Яне Янев, който също разчиташе неговите десет гласа в парламента да му осигурят вход в изпълнителната власт. Макар че след първата среща в Народното събрание всички те декларираха, че депутатите им ще подкрепят в пленарната зала кабинета "Борисов", лидерите на дясното обединение и РЗС не се ангажираха твърдо с предложения от ГЕРБ модел за управление: самостоятелно правителство + широка парламентарна подкрепа. Гаранция даде единствено Волен Сидеров от "Атака".
"Нека наричаме нещата с истинските им имена: ГЕРБ ще състави свое правителство, с доверието на своите депутати и ще разчита на подкрепа от други парламентарни групи, като за избор на правителството ще получи подкрепа и с меморандум, и без него.Такъв меморандум не може да гарантира подкрепа за целия четиригодишен период", каза видимо недоволен Иван Костов след разговора с председателя на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов в сряда. "В един меморандум може да има съгласие само по целите, но не и по конкретните решения, а Народното събрание взема решения", добави той и нарече предложения от формацията на Борисов документ паметна бележка. Другият съпредседател на "Синята коалиция" Мартин Димитров също направи подобни по смисъл изявления, в които съмнението вървеше във възходяща градация. Първо заяви, че "на страната й трябва стабилно мнозинство, ситуацията е тежка и предполага вземането на много трудни решения от новото правителство". После предупреди, че "правителство на малцинството е експеримент, който не трябва да се поема". А пред "Капитал" уточни: "Най-добрият вариант е ГЕРБ и "Синята коалиция" да изработим общ вариант на управленска програма и наши експерти да се включат на всички нива в управлението. Иначе една партия казва ние си управляваме сами, но след като "Синята коалиция" не е част от тази програма, как да подкрепим нещо, с което не сме съгласни, и след това да носим отговорност".

Така логично дойде и първото явно разногласие. При обсъждането на правилника за работа на парламента ГЕРБ отхвърли предложението на "Синята коалиция" депутати, които са били агенти на бившата Държавна сигурност, да не могат да бъдат членове на ръководството на 41-то Народно събрание и на парламентарните комисии. А ден по-късно стана ясно, че дясното обединение няма да подпише предложения от ГЕРБ меморандум. "Оставаме отворени за консултации за изработване на общи позиции с ГЕРБ в парламента за нашето сътрудничество", заяви обаче Иван Костов.

Яне Янев при всеки удобен случай (а те не бяха малко) заявяваше подкрепа за правителството на Борисов и дори обвърза подписването на меморандума с текст в него, който да не предвижда опция за включването на други политически сили в него. Каза още, че ще го прати за съгласуване на европейските консерватори в Брюксел и че текстът ще трябва да мине през одобрението на политическия съвет на формацията му. Категорично се противопостави обаче на "възможната хипотеза" на ГЕРБ за включване на управлението на кадри от РЗС без санкцията на ръководството на формацията му и нарече това "политическо бракониерство". Отделно предупреди хората си, че всеки, който предприеме подобен ход, ще бъде изключен от формацията. И подобно на лидерите на "Синята коалиция" отказа да подпише меморандума. От РЗС изпратиха съобщение до медиите, в което заявиха, че няма да подкрепят документа, защото европейските консерватори не одобряват сключването на общи споразумения с националистическата партия "Атака"
На всичките тези настроения Борисов отговори: "Какви са тези неща сега, ама ние ще подкрепим, ама ако ни дадат министри. Точно това ние най-много хулехме всичките заедно в тройната коалиция и формулата 8 - 5 - 3. Има ли значение дали формулата е 8 - 5 - 3 или 10 - 1 - 1? Каква е разликата?" И добави, че няма да допусне да бъде изнудван.


Източника е в.Капитал:
http://capital.bg/show.php?storyid=7573 ... storystart

Специално за Здравко ще кажа, че любимите му сини се държат както преди 4 години се държаха от тройната коалиция – пазарлъци кой да участва в кабинета и колко министерски кресла да вземе.Самоче този път са си взели поука от случилото се с тройната коалиция и го правят малко по-завоалирано – текстовете които съм болднал са достатъчно красноречиви и показват как сините се опитват да изнудват ГЕРБ да ги включи в управлението.
Думите на ББ накрая пък показват , че май няма да ги огрее, колкото и да се натискат и колкото и да си мислят , че са „ключът към стабилното управление”. Доста се надценяват според мен. Да не останат с пръст в уста накрая, както останаха 2001, когато по същия начин се дърпаха на НДСВ.Те ще са си виновни после.
Обобщена позицията на сините стои така: „или ще има коалиция или ще падне правителството”.
Още от началото Синята коалиция и РЗС създават само проблеми на ГЕРБ.Защо ли? Защото ламтят за власт.Костов знае добре колко е сладка властта и освирепял от 8 годишна опозиция , сега ще гледа да изкопчи колкото може повече власт от Бойко.Колкото до РЗС , те вместо да са доволни , че ББ оставя вратичка да вземе техни хора, макар и като експерти се дърпат и те.По-лошото е , че след като отсега създават проблеми , значи ще продължат да го правят през целия мандат.Горко му на Бойко с такива "партньори".
По всичко изглежда, че най-стабилен партньор на ГЕРБ засега е „Атака”.И добре, че са те, за да подсигурят гърба на ББ , да издържи на натиска на синьо-оранжевия рекет.
Плевен - център на Северозападния район за планиране
pe6ost_88
 
Мнения: 238
Регистриран на: Чет Фев 12, 2009 12:07 am

Re: Сините и РЗС, се дърпат на Бойко.Искат министерски кресла?

Мнениеот moniku на Пон Юли 20, 2009 7:49 pm

Мисля ,че костов е одавна бита карта....с всичките му лайна ,оставени за 20 год в историята на БГ.А Яне няма нищо общо с Яне Сандански...Язък му за името.... :)
moniku
 
Мнения: 872
Регистриран на: Нед Юли 05, 2009 2:36 pm

Re: Сините и РЗС, се дърпат на Бойко.Искат министерски кресла?

Мнениеот kalitko на Пон Юли 20, 2009 8:17 pm

.........а колко много му се иска :?
kalitko
 
Мнения: 136
Регистриран на: Нед Апр 05, 2009 8:58 pm

Re: Сините и РЗС, се дърпат на Бойко.Искат министерски кресла?

Мнениеот moniku на Пон Юли 20, 2009 8:21 pm

:lol: :lol: :lol: На другите избори и в парламента не ги виждам.... ;)
moniku
 
Мнения: 872
Регистриран на: Нед Юли 05, 2009 2:36 pm

Re: Сините и РЗС, се дърпат на Бойко.Искат министерски кресла?

Мнениеот kalitko на Пон Юли 20, 2009 8:40 pm

А бе малко рано като че ли за други .....а иначе предполагам и сега знаят че май стана някакво объркване .По обяд на 05.07. сините вече бяха заформили 3% .....с триста зора.Та и аз трудно ги виждам и в другия.
kalitko
 
Мнения: 136
Регистриран на: Нед Апр 05, 2009 8:58 pm

Re: Сините и РЗС, се дърпат на Бойко.Искат министерски кресла?

Мнениеот moniku на Пон Юли 20, 2009 8:46 pm

Рано е,но нищо чудно август пак... :)
moniku
 
Мнения: 872
Регистриран на: Нед Юли 05, 2009 2:36 pm

Re: Сините и РЗС, се дърпат на Бойко.Искат министерски кресла?

Мнениеот pe6ost_88 на Вто Юли 21, 2009 12:10 pm

kalitko написа:А бе малко рано като че ли за други .....а иначе предполагам и сега знаят че май стана някакво объркване .По обяд на 05.07. сините вече бяха заформили 3% .....с триста зора.Та и аз трудно ги виждам и в другия.


Ако "партньорите" на ГЕРБ продължат в същия дух, нищо чудно да не се окаже рано за следващи избори.Тройната коалиция може да не е била идеална, но поне имаше стабилно правителство било то добро или лошо /май повече лошо/.А политическата стабилност е много важна и за бизнеса и за чуждите инвеститори и за гражданите и за държавата и за ЕС и за всички.Още повече сега - по време на криза.В този ред на мисли сега ГЕРБ иска да пробва нов вариант.Не иска коалиция /договорки/.Иска собствен кабинет и цялата отговорност.Уви обаче това създава условия на 1-вата, 2-рата или 3-тата година "партньорите" му да му погодят номер и да падне от власт.Защото те самите искат власт , която той обаче не им дава.Сега го подкрепят уж подвластни на еуфорията от спечелените избори и в желанието си да докопат кокала.Но след като отсега го рекетират , значи просто доказват , че на Костов, Димитров и Янев просто не може да се има вяра.
Колкото до това дали ще влязат в следващия парламент , според мен сините поне ще влязат.Защото аналогично на БСП и ДПС те си имат все още останал сляп твърд електорат, който ще си гласува за тях.Ще понаплашат пак малко с ДПС и БСП и ще си го мобилизират пак.Но очаквам да спадне подкрепата за тях още повече и да са с едва 4%.Защото все пак по един или друг начин сега ще участват във властта, а властта носи много негативи, поради факта , че няма народ , който да е доволен от управниците си.

П.П. Здравко умълчал си се нещо - темата е за сините ако не си забелязал :P
Плевен - център на Северозападния район за планиране
pe6ost_88
 
Мнения: 238
Регистриран на: Чет Фев 12, 2009 12:07 am

Re: Сините и РЗС, се дърпат на Бойко.Искат министерски кресла?

Мнениеот abc на Вто Юли 21, 2009 12:22 pm

Без да съм про или анти Бойко, струва ми се, че се е заслепил от ореола си. Като няма мнозинство нищо не му пречи да си подсигури управлението. Ще започнат сега да се роят новите му врагове дето пречат на доброто момче. В крайнта сметка като се е хванал на хорото да се справя.

За мен ББ в момента е по-малкото зло, а не най-правилния избор.
Изображение Изображение
abc
 
Мнения: 556
Регистриран на: Пон Ное 03, 2008 8:27 pm
Местоположение: Плевен

Re: Сините и РЗС, се дърпат на Бойко.Искат министерски кресла?

Мнениеот moniku на Вто Юли 21, 2009 2:38 pm

abc написа:Без да съм про или анти Бойко, струва ми се, че се е заслепил от ореола си. Като няма мнозинство нищо не му пречи да си подсигури управлението. Ще започнат сега да се роят новите му врагове дето пречат на доброто момче. В крайнта сметка като се е хванал на хорото да се справя.

За мен ББ в момента е по-малкото зло, а не най-правилния избор.

С твоето мнение съм съгласен...И най -вече това ,че ББ е по-малкото зло.
Но не забравям и думите му за нави избори през август.Писна ми от играчи,дето си играят със съдбата на нацията.... :evil:
moniku
 
Мнения: 872
Регистриран на: Нед Юли 05, 2009 2:36 pm


Назад към Политика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта

cron