zapleven.com

Free Website Templatesphpbb3 styles

България, която изгубихме

Re: България, която изгубихме

Мнениеот pe6ost_88 на Сря Авг 12, 2009 10:03 pm

kalitko написа:АВС е толкова лаконичен в поста си ,че ни остави без думи.Просто всичко написано е вярно и го споделям напълно.Спора е с млад човек който кой знае защо смята ,че е прав.С риск да повторя АВС ще кажа ,че икономиката днес е това което произвежда стоки за употреба.Лично аз го различавам от търговията.И представа си нямам пешко какво учите днес в университетите но ако е наистина това което държиш да подчертаеш -зле.Реалността е много по-различна.За твое голямо изумление имам две деца доста по големи от теб и те мислеха преди години по същия начин.Дойде време и ме попитаха - ти как осигуряваше парите за семейния бюджет?Нямам готов отговор но попитай майка си как се е справяла с нейните250 лева.У нас носталгия няма и ние се научихме да не рискуваме излишно-просто защото няма смисъл.Загубихме оная България която имаше почти всичко.ПАЗАР В РУСИЯ,работещи консервени КОМБИНАТИ които гълтаха селскостопанската продукция и много други -къде отиде пазара ни.Русия си е пак там и Полша и Украйна .Няма носталгия по соца.Но да залагаме на това ,че в момента имаме икономика ми се струва несериозно за млад човек.Шивашка промишленост има- но носим дрехи втора употреба- защото и ние разбираме от качество ,но го купуваме ново за вас -нашите деца.Та последно загубихме богата България-20 години я крадоха , а се оказва че имало още какво....това загубихме.Поработи някъде ,получи заплата, разплати се и виж какво остава за теб...тогава мисля ще разбереш за какво говорим,ще разбереш и дългия пост на АВС.ще мине време и ще се присъединиш към нас -няма начин.

Аз уважавам опита, който имате с abc (макар да не знам на колко сте години , но явно сте по-опитни от мен).Вероятно много сте препатили и видели.Само не разбирам защо подценявате по-младите и каточели ги игнорирате с удобния предлог „имаш още много хляб да изядеш, преди да се осъзнаеш...” .
Та в тази връзка , не знам вас какво са ви учили в университетите, но икономиката днес далеч не е само „това , което произвежда стоки за употреба”, не е и само консервни КОМБИНАТИ.Това , което отъждествявате с широкото понятие „икономика” е чисто и просто т.нар. „вторичен сектор”.А тя има цели 3 : първичен – добивен, вторичен – преработващ и третичен – обслужващ.Не знам дали знаете , но търговията е част от третичния, наред с транспорта и съобщенията, туризма и услугите.Те също създават добавена стойност за занимаващите се с тях, носят им печалба и са част от икономиката.
А онзи пазар в Русия и КОМБИНАТИТЕ са нещо безвъзвратно загубено.Времената са други и е време да гледаме напред.Сега имаме пазар в ЕС, а за комбинатите май , чакаме на ЕС да ни ги построи.Но пък развиваме други сектори.
И пак питам – като е несериозно за млад човек да залагаме, че имаме икономика , на какво да заложим младите хора – на емиграция или на самоубийство? Защото без икономика няма пари.А парите са важни наред със семеиството , приятелите , веселието, здравето и т.н.
Да, работил съм, знам, че никога не стигат, знам , че живота никак не е лесен , знам , че има много проблеми в България и вече съм се сблъсквал с част от тях (и в университета и на работа и по улиците и къде ли не), знам , че положението не е розово, Но какво предлагате? Дано скоро не се присъединя към вас както казваш , защото от вашите постове лъха отчаяние.
Плевен - център на Северозападния район за планиране
pe6ost_88
 
Мнения: 238
Регистриран на: Чет Фев 12, 2009 12:07 am

България, която изгубихме

Мнениеот abc на Сря Авг 12, 2009 10:30 pm

Прав си.
Изображение Изображение
abc
 
Мнения: 556
Регистриран на: Пон Ное 03, 2008 8:27 pm
Местоположение: Плевен

Re: България, която изгубихме

Мнениеот pe6ost_88 на Чет Авг 13, 2009 10:18 am

abc написа:Прав си.


Прав съм или не ти се спори вече , защото няма да излезем на едно мнение ? И така да е аз приемам чуждото мнение.Не е необходимо всички да сме еднакви.Въпрос на гледна точка.Няма прав и крив.Всичко е относително.Както вече казах , твоите аргументи също принципно са верни.Но гледаш от друг ъгъл на нещата.Лошо няма.Да сме живи и здрави...
Плевен - център на Северозападния район за планиране
pe6ost_88
 
Мнения: 238
Регистриран на: Чет Фев 12, 2009 12:07 am

Re: България, която изгубихме

Мнениеот abc на Чет Авг 13, 2009 12:36 pm

Не може да ти се угоди :lol:
Добре де, не си прав. По-точно прав си отчасти, но интерпретацията ти е по-волна. Необвързана с ежедневноста на нестудентите. В този ред с твоя плам един друг юнак на сходна възраст твърди същите неща като теб. Също е студент, също размахва разни статистики, ходи по екскурзии, възхищава се по селската идилия и баба и дядо дето ръгат чушки и домати в буркани и по възхода на икономиката която е сред първите по ръст в Европа, ако не и в света. Е, още не храни къща, но и това ще го стигне ;)

Та да се почваме! pe6ost_88 без по никакъв начин да те подценявам, напротив ценя стремежа ти към ... абе стремежа ти да тръгнем от друга не толкова изгодна за тебе плоскост. Ти имаш теорията. Аз имам теорията и практиката. Което не ме прави по-умен от тебе, нито пък обратното. Колкото и обаче да не ми харесва аз съм човека с опита. Аз се концентрирам върху ситуацията, а ти върху теоретичните си познания. На теория Червената шапчица е добро момиченце тръгнало да носи храна на баба си в гората, да ги питаш родителите и що са захвърлили бедната старица там и дали са нямали точно надеждана да я изяде некой дзвер, та да си поделят накрая имота, но на практика и по-голямата популярност казва, че същата Червена шапчица е нимфоманка и редовно е търсила някой вълк да я... А като не ще то топи пред ловците.

Не съм объркан относно розовоглед или черноглед си. Наясно съм, че си неопитен. Стремежът обаче трябва да се поощрява особено у хора опитващи да преобърнат светът към по-добро. Когато дойде демокрацията и носех плакатите по центъра, по Данаил Попов, по Гренадерска и се нервех невероятно на разни дето викаха - нищо няма да се промени, та даже по-лошо ще стани. Нещастници смотани. Те ще ми кажат :evil: Ако четеш внимателно тезите ми ще видиш, че не са насочени изцяло към негативното, но разбира се можеш да четеш както ти хареса. Аз виждам кое не е наред и се концентрирам върху него. Ти виждаш кое не е наред, но го подминаваш аристократично, отвисоко и лежерно и казваш, че не е така. Моето вторачване е по-полезно от твоята лежерност. А със статията пусната в началото нямам нищо общо и понеже форумния образ не е един пост в една тема би било хубаво ако си прочел, че в световни конспирации не вярвам. Не вярвам и на псевдоикономиката в Плевен, защото всъщност основната роля на района е да е донор на работна ръка за София. Да не бягам от традицията и след този увод да караме точка по точка.

1. ... май ти отговорих по нея.

2. Радвам се, че няма да се самоубиваш защото това създава редица неудобства и кофти въпроси. А и кой ще пише дълги постове? Задръж засега. Това че все пак живота не се свежда само до икономиката, а има много други важни неща – приятели , семейство, забавления , природа, пътешествия и т.н. го казах пръв. Не бъди плагиат. А че икономиката е важна , защото от нея зависи другия важен фактор в живота ни – парите.Ако няма икономика – няма и пари е вярно както е и факт, че пари в Плевен трудно се печелят. Ние сме малко за представителна извадка, но ако пуснеш една анкета ще разбереш, че средната заплата е около 300 лв. Ако следвам твоята логика това са смешни пари и следователно сериозна икономика няма.

3. Твоето самочуствие може би се влияе от сравняването с двойкаджиите и така го помпаш, но моето зависи от положението ми спрямо отличниците. Това ми е стимул за развитие. Затова ти се радвай на живота сравнявайки го с този в Македония и Сомалия, а аз ще сравнявам живота с този в Чехия, Полша, Словения, Германия. Германия може би няма да я стигнем, но ще се учим от нея, а знанието на отличника и знанието на двойкаджията са различни. Не знам дали го учите. Като казваш има много тежки проблеми, но нека не преекспонираме , защото все пак има и позитиви как точно да не преексонирам многото тежки проблеми? Те са си тежки. Излиза, че просто ги споменавам. А позитивите са приятели , семейство, забавления , природа, пътешествия и т.н.

4. Съгласен с допълнението, че трябва да се учим от най-добрите.

5. Все пак шивашкия сектор даваше поминък и някакви заплати , макар и доста ниски, но по-добри от социалните помощи. Опитвайки се да разбера логиката на циганите да попитам кое е по-практично - да работиш и вземаш работна заплата близка до социалната помощ или да си стоиш в къщи и да вземаш социална помощ? Остави моралните категории. Мисълта ми беше, че колкото и проблеми да имаше (всичките се решават с по-добър контрол от държавата) сектора поне се разрастваше и даваше хляб на много хора , които сега са безработни и се чудят какво ще правят. Нали икономиката е добра и развиваща се? Защо да се чудят, ще се хванат на друга! Или май не е точно така. Град с шивашка промишленост като нашата е сходно с държава определена като бананова.

6. МОЛ-а е търговия, а търговията е на опашката на производствения процес. МОЛ-а не е икономика. Икономиката с добрите приходи и сериозно отношение е друга. Отделно, че МОЛ-а и МОЛ-ския живот е вече социален феномен на малките зализани момиченца и момченца. Друго си е да те видят там. Но това беше отклонение. МОЛ-а е лукс, а лукса не храни народа. МОЛ-а не изисква инвестиции в иновации, в развитие, в търсене на контакти и клиенти, в поддържане на име. МОЛ-а събира наеми. А като изнемогне един наемател ще дойде друг. Защото гъзарията ако беше болест що народ нямаше да е между живите...

7. Съгласен съм.

8. М-тел пооряза персонала си и затова там може човек да си припомни соц-а. Има големи опашки. Сега се опитва да се отърве и от сервизите си. Те лежат на славата си на първи в мобилните комуникации и се отнасят към клиентите си неуважително. Което не правят Глобул и Вивател. Затова клиентите на М-тел се топят. Глобул имат ненатрапчиво отношение към клиентите и развитието си. БТК (Вивател) са години пред тях и е смешно да ги сравнявам. В БТК обаче напоследък няма сериозно развитие, а само търговия. БТК винаги се е водила по Дойче Телеком (не по Македонски Телеком) и затова допреди десетина години се развиваше интензивно. Сега обаче върви непрестанен процес на съкращения, на орязване на разходи до невъзможност да се работи качествено...

Енергетиката... Енергетиката е съвкупност, предполагам го учите. В енергетиката на Ковачки имам приятели. Ако стане въпрос ще разкажа. ЧЕЗ уволни куп служители. Одисеята с тримесечното отчитане е следствие на това, а и самия процес е гавра с държавата. Не може една частна фирма да върти държавата на пръста си месеци наред. Защото ни е силна държавата може би... Ти ще кажеш.

За раздвижването на икономиката съм съгласен.

9. Циганите. Циганите се респектират от силна власт. Мижавата ни полиция, мижавия ни съд не ги впечатляват. Циганите са работни и неработни, но работните цигани бързо стават неработни когато видят, че глупостите им остават ненаказани. Проблема с циганите не е нерешим, но ще стане само със сериозно отношение и сериозни хора. Парите по тяхната интеграция не трябва и да бъдат помирисвани от дон Цеци или другите видни представители. Проблема с циганите при сериозно отношение може да придобие приемлив вид при интензивна работа и добра стратегия за около 20 години. За година или две сериозен човек няма да приеме, че ще се промени нещо значително. Не става въпрос за репресивно отношение, а за "превъзпитаване" колкото и надменно да звучи. Циганите за тема която може да стане по дълга от тази. Без идиотските цигатитенасапун.

10. Това, че българките не искат да раждан Е егоизъм. Не става въпрос за отношение към глобална и галактическа раждаемост, а за отцепване на време и средства от неродено дете. По-голямо богатство от децата няма. Всичко друго е плява. И женски егоизъм.

11. ...

12. Когато ходя на почивка предпочитам от ж.к. Дружба не да отида в ж.к Слънчев бряг, а на уютно и не толкова урбанизирано място. Испанците си развалиха презастроените хотели. Българите ще го направят също, защото това отблъсква туристите. Чак се чудя понякога ти вестници не четеш ли... в друга ли държава живееш... кажи кои медии уважаваш за да ти прилагам следващия път линкове. Презастрояването и отблъскването на туристи е описвано в от Капитал до SHOW. Тези хотели са строени с лесни пари и затова са недомислени. Отделно има момент на мода. Домата има хотел, та Крушата ли нема да си построи? Че си построи даже 2!

13. Финтифлюшка означава нещо направено за пред хората. Само по себе си нерентабилно и/или безсмислено.

И понеже си написал и втори пост да мина само с тоя. Никой не подценява младите, макар наистина да имат много хляб да изядат преди да натрупат опит. Най-малкото емоционалните ни постове и преекспонирания оптимизъм го показват. Както се казва ти където си сега ние сме били преди време. За теб е ново, за нас не е.

Та в тази връзка науката икономика колкото и да ти е невероятно съществува от времето преди ти да започнеш да я учиш. Даже доста преди това и като основни тези и взаимосвързаности не се е променила твърде.

А онзи - Руски пазар, дай Боже и Китайския са мечта за всеки производител. Защото са необятни и продукцията на една фабрика, предприятие, комбинат или ТКЗС ще са капка в него. И от това личи твоята неопитност.

Уж обеща да не мислиш за самоубииство, а пак си поставил нещата на или. Закона не го забранява (самоубииството), но според църквата не може. Избора си е твой в крайна сметка, но по добре нито едното нито другото. Не знам колко си работил, но ако 88 от ника ти е рожденната година - не е било много. Както се казва кога стана калайджия, кога ти почерня ... :lol: Но всичко с времето си.

От нашите, поне за моя мога да говоря защото знам какво мисля, постове не лъха отчаяние. Лъха реализъм, а той на това си лъха ;) Ще го разбереш по-натам.
Изображение Изображение
abc
 
Мнения: 556
Регистриран на: Пон Ное 03, 2008 8:27 pm
Местоположение: Плевен

Re: България, която изгубихме

Мнениеот pe6ost_88 на Чет Авг 13, 2009 11:14 pm

И така:
1) Ако намекваш , че съм някакъв сополанко , който си живее живота и не го интересува как се изхранва семейството му, колко изстрадали са дедите му на слело и колко е труден живота изобщо в днешно време не си прав.Наясно съм с тези неща и не живея в охолство , такаче „ежедневността на нестудентите” ми е до болка позната.
Не знам как и колко пъти да го напиша , че не отричам , че сме зле.Да , ЗЛЕ СМЕ, ЖИВЕЕМ БЕДНО И ПОЛОЖЕНИЕТО В БЪЛГАРИЯ ДАЛЕЧ НЕ Е РОЗОВО.Да , къща в България не се храни лесно!Не отричам тези неща – напротив, съгласен съм с тях.Да , икономиката е зле , заплатите са ниски, жизненият стандарт като цяло също.За държавата да не говорим – корумпирана и разграбена.Тя е като разграден двор.И е така от много време.
Изненадан съм.И то много.От това:
Ти виждаш кое не е наред, но го подминаваш аристократично, отвисоко и лежерно и казваш, че не е така. Моето вторачване е по-полезно от твоята лежерност.

Сякаш четеш моите постове само в тази тема.Иначе няма как да напишеш такова нещо за мен.Особено, ако си чел постовете ми в стария форума – форума на Община Плевен.Да не говорим , че дори в тази тема аз многократно признах , че проблемите си ги има и казах наняколко пъти, че съм наясно с тях, както и, че за много от тях принципно си прав.За други може да имаме разногласия по същността и причините може би, макар , че е по-вероятно да сме на едно мнение защото живеем в един свят, една държава и един град по едно и също време и доколкото разбирам сме с подобен социален статус (никой от нас не се къпе в охолство) , но не ги отричам.Аз също мога да изпиша фермани за проблемите на шивашката промишленост в Плевен, за проблемите на селското стопанство по селата, за това колко недоволен съм от държавата и колко проблеми тя самата не е решила и т.н. и т.н. Не това ми беше целта в случая. В случая не се концентрирам върху проблемите, не защото живея в измислен, абстрактен свят на теорията, не защото не съществуват или ги отричам.Бих бил пълен глупак ако кажа , че всичко е страхотно и, че икономиката е във възход (аналогично на описания от теб студент).И не съм го казал.Ама май и ти не четеш внимателно моите тези, но разбира се можеш да четеш както ти хареса ;)
2)
pe6ost_88 написа:
2) Няма да се самоубия спокойно.Просто, защото от една страна гледам по-позитивно на нещата и от друга защото споделям мнението, че все пак живота не се свежда само до икономиката, а има много други важни неща – приятели , семейство, забавления , природа, пътешествия и т.н.
Но и икономиката е важна , защото от нея зависи другия важен фактор в живота ни – парите.Ако няма икономика – няма и пари.

Относно пладистстването в което ме обвиняваш , май си пропуснал в четенето болднатите думички, които подсказват , че нямам претенции към авторските права (мнението си е твое, аз просто го споделям, както предполагам всяко разумно човешко същество на възраст над 3-4 годинки) :p
3) Че сравняването с отличниците е стимул за развитие е изтъркана фраза , която обаче е вярна.Както обаче е вярно , че за да се развиваш трябва да имаш самочувствие , а то идва ОТЧАСТИ от факта, че има и двойкаджии , които малко или много ти вдъхват увереност , че имаш шансове да станеш отличник (дори когато ги нямаш).Такаче за развитието се иска сравнение и с едните и с другите.Наблегнах на двойкаджиите , защото тах по-малко ги споменаваме.на тях никой не им обръща внимание докато по медиите, а и в ежедневието всеки ден слушаме за „отличниците”.И така лека полека се насажда убеждението, че ние сме безнадеждни двойкаджии , когато всъщност сме средни или добри.И като осъзнаем, че не сме на дъното , ще имаме самочувствие да догонваме отличниците.Но за какъв стимул за развитие ми говориш, когато изпаднеш в отчаяние , че си двойкаджия и ще повтаряш ... Това те демотивира за каквото и да било развитие и затъваш още по-дълбоко. А наблягането на отличниците, без да се спомянават по-слабите от нас , насажда у много хора точно това чувство на безнадеждно отчаяние – чувството , което една огромна част от българите споделят – „ние сме най-зле в целия свят и никога няма да се оправим”.
Та , колкото е полезно сравняването с отличниците , като стимул за развитие, не по-маловажно е и сравняването с двойкаджиите , което вдъжва самочувствие и хъс да се бориш , а не да се откажеш.Защото борбата е трудна...
4) Това за ученето от най-добрите , потвърждава , че аз също не подминавам отличниците , но ти пропускаш „лежерно” двойкаджиите , които са доказателството , че не сме чак пък толкова зле.
5) Не се хващат на друга работа не защото икономиката не е развиваща се а, защото сме в криза и ако не беше кризата щяха да си имат и старата работа със всичките и проблеми, а щеше да продължи да се развива икономиката и кой знае , може пък някой да беше отворил фабрика в която да се преместят, за да избегнат проблемите в шивашката.Което може би би стимулирало и губещата работна ръка шивашка промишленост да се пооправи в отношението си към работниците си . Или пък с малко държавен контрол това можеше да стане.Ама найсе ... не е невъзможно това което казвам между другото – въпрос в единя случай на инвеститори, а в другия на воля от страна на държавата...
6) За МОЛ – овете няма да споря вече, но ми се струва , че подценяваш търговията като отрасъл (един от най-развитите и динамично развиващи се в България), като излезем от лукса на МОЛ – овете.МОЛ-овете ги зачекнах защото ти ги спомена.И аз просто казах , че няма нищо лошо в тях.Защото все пак носят някакви позитиви , макар и малки.Но търговията като цяло е сериозен отрасъл.Макар и доста нестандартен и различен от останалите.
7) ...
8) Като цяло си прав в анализа за мобилните оператори , но навлизаш доста навътре в темата , а аз ги споменах по-скоро като пример, за компании осигуряващи някакъв социален статус , подобен на някогашните фабрики.
За енергетиката – не съм казал , че ни е силна държавата.Напротив – слаба е и това създава много проблеми.Но тя не е всичко и вече нейната роля е именно в контрол над частния сектор , а не в развиването на икономика в буквалния смисъл (развиване на държавни предприятия във всички области).Да на места е необходимо предприятията да останат държавни и много държави имат силен публичен сектор , но при нас тази песен е изпята още при приватизацията на Костов.Въпрос на държавна политика... А както вече казах държавната ни политика куца много яко от доста време насам.
Но пак се отклоняваме и бием към държавата.Идеята беше да коментираме икономиката и частния сектор.А проблемите които споменаваш с отчитането при ЧЕЗ и т.н. са по-скоро свързани със слабата ни държава.Аз енергетиката я дадох като пример , защото знам че там също хората имат сравнително по-високи заплати и социален статус (Както при мобилните оператори).не това исках да наблегна.И за това избягвам да говоря за проблемите свързани с държавата и нейните функции към които насочваш разговора...
Прави ми впечатление , че говориш за уволненията в М-тел и ЧЕЗ и в тази връзка ще ти напомня ,че аз говоря за развитието на икономиката преди кризата, Която между другото все някога ще отмине и нещата ще продължат...
Евала , че признаваш поне раздвижването в икономиката (предполагам визирайки вторичния сектор , за раздвижването в който споменах и доказвайки тезата ми , че отъждествявате понятията икономика и промишленост.Това обяснява и цялата ви позиция, защото наистина сектора изостава спрямо другите и особено спрямо третичния).
9) За циганите съм напълно съгласен с написаното. За тях мисълта ми беше, че няма какво толкова да се плашим от високата им раждаемост и няма нужда да преекспонираме с тези като „те скоро ще са повече и от българите” , защото няма да е скоро, а докато дойде време да стане , може да се вземат някакви мерки и това да се предотврати.Въпрос отново на политика ... но стига сме си създавали изкуствено напрежение.Излишно е.
10) Така разсъждаваш ти.Но има хора за които не им е целта в живота да правят деца.Пак казвам – личен избор , лошо няма.
И между другото проблема с раждаемостта има 3 лица.Едното е свързано с личността – дали тя иска да има деца и колко.Това както казах си е личен избор и това е най-важното от трите лица на „проблема”, от него хората се ръководят.Дригите две лица са на заден план.Второто е – националното, т.е. как раждаемостта влияе на нацията и държавата.По принцип тук държавата е заинтересована да запази нацията и да има висока раждаемост за да е добра възрастовата структура на населението и оттам по-силна икономиката.
Да, може би тези двете лица са егоистични (всяко ръководещо се от своите си цели, намерения , мнение и т.н.).
Третото лице е глобалното , т.е. ефекта върху планетата като цяло.И предвид факта , че на планетата живеят над 6 млрд. души голяма част от която цифра са нарастнали за кратък период от време (преди век - два доколкото знам тази цифра е била доста по-малка – може би на половина, не знам в момента точни данни) и прдвид темповете с които тези 6 млрд. изцеждат като лимон тази планета , особено в последните 50-тина години, все си мисля , че от тази гледна точка ниската раждаемост е дори благодат.
11) Защо „ ...” ?
12) Добре, за Слънчев бряг няма да споря, но останалите ни курорти са добре според мен. Колкото до Слънчев бряг , пак казвам – въпрос на гледна точка и личен избор.На теб може да не ти харесва , на друг може да му хареса.Според мен не е толкова зле колкото го изкарват.Зависи от целта – казах , че за спокойна почивка не става.Но той е нещо като българския „Лас Вегас”, естествено визирайки само забавленията всякакви други прилики са случайни :D
13) Капитал имат хубави статии за еко-енергетиката.Отвори и виж там, ако искаш. Нерентабилно може би - незнам , но безсмислено – в никакъв случай (на теб май не ти пука много за бъдещето на планетата и усилията на ЕС за спасяването й ...)
14) Преекспониран оптимисъм нямам.Казах вече 100 пъти за проблемите и сие... , а и определено ако си чел мои постове в стария , а и в този форум , ще видиш , че далеч не са оптимистични.
15) Казах , че увахавам опита ви и съм далеч от мисълта , че икономиката е нова наука , още по-малко, че разбирам от нея повече от вас или други подобни съждения ... Просто си казвам гледната точка и се опитвам да я аргументирам, помагайки си с това , което все пак знам.
16) Не знам руския пазар колко е необятен, но и европейския не е малък с неговите близо 600 млн. жители , които консумират вероятно и по-голямо количество стоки от руснаците. Относително е такова сравнение.Проблема обаче според мен не е липсата на пазар, а липсата на инвеститори в производството, за което причините според мен са други...
Още повече , че с Русия все още сме в добри отношения и не сме скъсали всички търговски връзки.
17) Бих казал , че и от моите лъжа реализъм.Ти сам се съгласи с доста от моите тези.Но пак казвам – въпрос на гледна точка и ъгъл от който гледаш нещата.Аз също съм реалист, не живея в измислен свят , виждам какво става и какво ме заобикаля.Но просто понякога е хубаво да си кажем – „ абе, хубавото в цялата тая помия (в случая икономиката) е ,че ... „ (същото може да се каже и за държавата , макар там хубавото да е по-малко, отколкото в икономиката), а иначе другото в живота също не винаги е хубаво – приятелите не винаги са приятели, семейството в някой случаи има огромни проблеми (има семейства чийто членове не си говорят с години, карат се домашно насилие и т.н.), веселбата често се обръща в тъга и т.н. В случая темата бе за икономика.
Такаче проблеми много и навсякъде , във всички аспекти на живота НО хубавото е, че...
Плевен - център на Северозападния район за планиране
pe6ost_88
 
Мнения: 238
Регистриран на: Чет Фев 12, 2009 12:07 am

Re: България, която изгубихме

Мнениеот chervenata на Пет Авг 14, 2009 12:08 pm

Ако някой от двама ви случайно изчезне форумно, спокойни можем да бъдем, че и за десетима сте били достатъчни. :D Слава богу поне размерно написаното има приемственост, ако не друго поне в дължина сте уважителни един към друг.
Пешо като те чета и на моменти си представям, как седиш и се чешиш зад ухото, където не те сърби. Иначе не би написал, че в живота на хората има друга по-важна задача от тази да имат деца. В природата на човека колкото и да ти е пристарни като интереси, е заложено генетично възпроизводството. Друг е въпросът дали на всеки му се отдава или пък е възможно. Относно искането дори крайните песимисти вече си замразяват спермата, та един ден като се находят и натаковат в достатъчност, да има с какъв качествен материал да заплодят нечия яйцеклетка пък била тя и на майка носителка. Нещо като Азис-Галка. Не ме интересува дали си сополанко, щото вярвам че и да нямаш двайсе стотинки за носни кърпи, все някое листо на дърво ще ти свърши работа. По ме интересува дали, защо и какво точно правиш ти за да промениш нещата от които си недоволен. Например - дали си събираш боклука разделно, за да има резултат в почистването на планетата и с това да възпрем разширението на озоновата дупка в частност. Дали си плащаш редовно данъците, за да има пари в хазната за пенсии, детски надбавки и примерно лекарства за онкоболните. Дали имаш намерение освен да продължиш рода си, но и да намалиш отрицателния прираст на народа си, така че след 20 години тъжната статистика - циганите мнозинство да не бъде факт. И прочие питанки.
Ужасната статистика е, че България е с най-ниска раБотна заплата в Европейския съюз - 220 лв. (112 евро), като непосредствено след нас се нарежда Румъния със 137 евро. За сравнение в Люксембург – 1610 евро, във Великобритания законовото изискване за минимално заплащане е 1150 евро, а в Испания – 700 евро. На юг от нас в Турция минималната заплата е 333 евро, а в САЩ - 652 евро на месец. Използвам най-ниската работна заплата като реална мярка, защото повечето социологически агенции, когато правят своите проучвания за пълнотата на потребителската кошница не случайно спекулират с друг термин - средна работна заплата. А едва ли има човек да не знае, че хората в София получават доста по-добри работни заплати, но за това пък имат доста по-големи разходи отколкото хората в провинцията. Там е концентрирано т.нар. консуматорско общество в пряк и преносен смисъл. Един лев в София се равнява на около 12% повече потребление в Пловдив и Стара Загора. Варна я следва. И понеже гледам шивачките ви вълнуват тяхната пък средна заплата в България, Румъния, Сърбия, Албания и Македония е около 220 евро. Поради тази причина има отлив от около 10% от работещите в тоя бранш като те ще бъдат заменени с внос на шивачки от Азия, Бесарабия, Украйна и Молдова. А много скоро и от Виетнам. Ами така е Пешо - евтиното си е евтино, и много ясно че няма да искаме да се приравняваме към двойкаджиите. Те само могат да те дърпат назад успокойвайки се, че ей го на не сме толко зле. То май последните двайсе години все с това се успокоявахме.
Относно търговията си много повърхностно не само с информацията, но и с разсъжденията. Такава практически има само за няколко китаеца, арабина, почти не останаха турци и разни стари митничари с позици от времето на соца. Една и съща китайска стока масово се разпространява в цялата ни търговска мрежа, като в частност с големите супермарките с лъскави немски имена, източват милиони в дедесе и очевадно смазаха малките и средни търговци, които в началото на демокрацията се опитаха да развият търговия. Не виждам кое му е развитото на търговията, след като 10 месеца в годината магазините със стоки извън хранителните стоят почти празни откъм клиенти и само по коледа, великден и края на лятото си разпродават нещата на 50% намаление. Същите неща, само че на гарантирано европейско качество можеш да си купиш вече по електронен път без да се разправяш с млади непоръбени продавачки току що произведени безработни специалистки от някой техникум. За магазините втора употреба не говоря, те вероятно са на 150% печалба и с действително развит пазар, постоянна клиантела и оборотност. За руските пазари също си в грешка и ще дам пример с износа ни на вино - 70% от пазара ни бе там. Българският износ на вино за Русия е спаднал с 45% през 2008 в сравнение с предишната година. И това е поради проблема с глобалната финансова криза. Ако разгледаш обаче отчетите на лозаро-винарската камара ще забележиш един постоянен спад от около 17-20% всяка година в десет такива назад. Тъжно. И това не е само с Русия така ама нали се отвори дума за пазарите им. В тая посока с Русия наистина пръст има прословутия Костов. Ако следиш новините навярно си чул, че Франция и Германия вече излизат от световната финансова криза и като най-добър начин за регулация на паричните липси са компенсирали именно чрез износ. И за енергетиката не съм съгласна обаче вече ми омръзна да пиша. :D
Честно казано не те разбирам за какво точно ти е спора, като в последното си послание си написал около 20 пъти - съгласен съм с вас. Каъв точно ти е ъгъла толкова специфичен дето го правиш? :)
chervenata
 
Мнения: 361
Регистриран на: Пон Авг 10, 2009 1:36 pm

Re: България, която изгубихме

Мнениеот pe6ost_88 на Пет Авг 14, 2009 3:55 pm

Не оспорвам , че децата са важни.Но стана дума за раждаемостта.И както сама казваш , „друг е въпроса дали на всеки му се отдава или е възможно да прави деца”.Според мен си е въпрос на личен избор и всеки има правото в зависимост от това колко му се отдава или доколко е възможно да прави толкова деца, колкото поиска.
Какво правя аз как си събирам отпадъците и т.н. не е предмет на темата, макар разсъжденията ми да навяват известни аналогии за поведението ми в живота ... НО – това си е моя работа.
А за раждането на деца за да решавам проблема с естествения прираст на България (проблем за България , но благодат за планетата) не ми е по вкуса , както мисля, че не е по вкуса на никого в днешно време.Съвсем други са причините , които определят желанието/нежеланието на даден човек да има деца , както и броя им.Опитах се да разбия един мит според мен – „ след 20 години тъжната статистика - циганите мнозинство”... Това са глупости и ако мислите , че това ще мотивира когото и да било да ражда деца ...
Хайде пак с ужасната статистика ... тая статистика я слушаме всеки ден по медийте.Вие друга статистика освен „ужасната” не виждате явно.Е няма да споря повече.Омръзна ми някак си ...
Казваш „Те само могат да те дърпат назад успокойвайки се, че ей го на не сме толко зле.То май последните двайсе години все с това се успокоявахме”.Не съм съгласен.В последните двадесет години слушам само колко сме зле , и колко по-добре от нас са „отличниците” и колко по-отчаяни са хората тук.Един път не съм чул където и да е и когото и да е да казва „абе не сме чак толкова , зле има и по-зле от нас”.Никога.Факт. И съм сигурен , че и вие го знаете.
Хайде сега за проблемите на търговията в частност и конкретика... и тук няма да споря , защото ми писна да повтарям , че съм наясно с проблемите и, че не тях исках да коментираме.Учудваш се , че повтарям все „съгласен съм с вас”, ами така е, защото проблемите за които говорите за факт (поне до известна степен сте прави), но дадох търговията като пример за развиващ се отрасъл, наред с останалите, които изредих , а вие веднага започнахте да ги атакувате изваждайки на преден план пак онова същото , което изваждат и новините всяка вечер.толкова сте вглъбени в проблемите , че не можете за минутка да се абстрахирате от тях и да кажете „хубавото е че...”
В каква грешка съм за руските пазари? Аз да съм казал , че износа ни за Русия расте , та ми вадиш проценти... къде прочете да съм казал такова нещо , че стигна до извода , че съм в грешка...
И ето пак ... Германия и Франция ... и след като обикновения българин прочете за пореден път за техните успехи в случая в твоя пост въздъхва и си казва „Ееееех , виж ги тях, а ние тук колко сме зле ... никога няма да се оправим , положението е трагично...”
Ъгъла ми е такъв, че аз се опитах да намеря позитивите сред цялата тая помия в която с abc, наред с всички медии толкова задълбавате.Специфичното е, че се опитвам да намеря и добрите страни на помията „българска икономика”.Това ми бе целта.А не да дискутирам за пореден път всичките тези проблеми които изтъквате , които съществуват и съм съгласен с вас , че ги има.Те се дискутират предостатъчно и по медии и т.н. и това което ме дразни е , че в някои случаи (като например с ромите и раждаемостта им) се преекспонират и сами си създаваме изкусвени проблеми , наред с реалните, което ни подтиска и отчайва още повече.Ама какво да се прави , медиите търсят сензацията, политиците имат различни интереси да подклаждат различни огньове с изкусвени съчки и докато има кой да им се връзва май ще си остана недоразбран и ще живея заобиколен от отчаян народ.Опитах се тук , да се преборя с това.Уви не успях.Лошо няма , поне за мен - аз отчитам и позитивното.
Спирам да споря , защото каквото и да кажа , пак ще си биете към своето – песимистичното , проблемното ... манталитет, какво да се прави.Дерзайте.
Плевен - център на Северозападния район за планиране
pe6ost_88
 
Мнения: 238
Регистриран на: Чет Фев 12, 2009 12:07 am

Re: България, която изгубихме

Мнениеот chervenata на Пет Авг 14, 2009 4:32 pm

Хубавото е че сме здрави. Поне за себе си мога да кажа, че в скромните ми 34 години съм се убедила от това по-хубаво няма. То е в личен план разбира се, но го желая всеки му.
Всъщност радвам се за теб, че сам си открил формулата на успеха както я наричат психолозите. Те твърдят, че успешните в живота, удачниците са по натура оптимисти. Не намирам себе си за песимист, но на моменти се улавям че циничното не ми е безразлично. За съжаление Пешо, но то си е пак в личен план, защото никой с нищо не ми е постелил нито даром нещо съм получила и съвсем сериозно ми е писнало от позитивизъм. Ей така с бодър поглед и вяра в утрешния ден. Аман от патос. Ако живея още толкова на колкото съм се питам, дали няма да остарея тюхкайки се все на косъм, с много труд и в несигурност ли ще трябва да посрещна бъдещето и в същото това време да отгледам децата си. Щото ако ти не искаш да имаш аз вече имам и всеки ден ми и мисъл предимно за тях.
Ето ти една хубава ведра статия напълно в твой стил и желание - http://interesen.pogled.info/article/3674/Психолозите-откриха-„формулата-на-успеха” белким прочетеш нещо дет да ти хареса. Да не кажеш пак че съм лоша, ама ха! :mrgreen:
chervenata
 
Мнения: 361
Регистриран на: Пон Авг 10, 2009 1:36 pm

Re: България, която изгубихме

Мнениеот abc на Пет Авг 14, 2009 5:30 pm

Помия, песимизъм, заблуда, манталитет... Ако искаш диалог първо се оттърви от тези думи. Ако не искаш свирни за да имам, по скоро нямам морална дилема да ги включа и аз в постовете.

Прочетох, че си съгласен с доста от негативните твърдения както ги определяш. Отчитайки ги се опитвам по мой начин да им намеря решения. Неотчитайки ги се държиш като повърхностна блондинка, която ще спасява българското човечество и пингвините на Северния полюс.
Изображение Изображение
abc
 
Мнения: 556
Регистриран на: Пон Ное 03, 2008 8:27 pm
Местоположение: Плевен

Re: България, която изгубихме

Мнениеот pe6ost_88 на Пет Авг 14, 2009 6:51 pm

chervenata , благодаря за интересния линк.
Abc , начина по който коментирате икономиката ни създава впечатлението , че всичко свързано с нея си е чиста помия. Съжалявам ако те дразни квалификацията, но това лъха от постовете ви (твоите квалификации са по-различни от рода "псевдо икономика" , "това не е сериозна икономика" и т.н., наречи го както искаш , знаеш какво имам предвид като казвам "помия").Както и песимизма.Или не наблягате на негативното (та вие само за него говорите)? Под "заблуда" предполагам визираш т.нар. от мен изкуствени проблеми, които си създаваме с преекспонирането на съществуващи такива.Ако е така и от тази си теза не отстъпвам и сантиметър.
Иначе аз диалога вече не знам как да го водя, защото бием в различни посоки.Вие все биете към проблемите, аз все бия към позитивите.А започнем ли да разискваме проблемите няма да ни стигне един месец, защото те са много , а темата е много обща (за икономиката като цяло) и ако се впуснем в дебати за тримесечното отчитане на ЧЕЗ, за ниските заплати , за невнасянето на осигуровки от шивашките фирми , извънредния труд там , който не се заплаща, проблемите в СС и т.н. , ще трябва да се преселим да живеем пред компютъра.
затова говоря донякъде и малко по-общо, за икономическите сектори които се развиват без да навлизам в подробности за всеки един.
И в дебата естествено както казваш ще стане дума и за решенията на тези проблеми , ще се завържат и там спорове и противоречия и ще изпишем не фермани, а ферманища...
Затова се държа като "повърхностна блондинка" и говоря малко по-общо.Просто исках да наблегна малко и на позитивите.Пак не в дълбочина , но исках да им обърна внимание.Просто темата е прекалено обща и ако влезем в конкретика и дълбочина не само ще я разводним, но и ще подхванем необятни дебати, а все пак не можем само във форума да висим... Не, че не ми е приятно , но ...
Плевен - център на Северозападния район за планиране
pe6ost_88
 
Мнения: 238
Регистриран на: Чет Фев 12, 2009 12:07 am

Предишна

Назад към Политика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта

cron