zapleven.com

Free Website Templatesphpbb3 styles

България, която изгубихме

Re: България, която изгубихме

Мнениеот kalitko на Пон Авг 10, 2009 7:48 pm

Ама за разлика от вас пешко си е идеалист и оптимист.Той много добре помни,че България нямаше никаква икономика преди 20 години.Сега е друга работа.Все пак сме в ЕС и там се разпореждат много даровити българки....нали.Завод до завод и до завода още един.Ех ако имаше и материал за рамка на картинката -щеше да се получи още по-добре......а то сега прилича на картина на Пикасо.Нито я разбираме нито я виждаме - проспериращата икономика демек.
kalitko
 
Мнения: 136
Регистриран на: Нед Апр 05, 2009 8:58 pm

Re: България, която изгубихме

Мнениеот moniku на Пон Авг 10, 2009 7:55 pm

:lol: :lol: :lol: Немам думи.... :lol: :lol: :lol:
moniku
 
Мнения: 872
Регистриран на: Нед Юли 05, 2009 2:36 pm

Re: България, която изгубихме

Мнениеот pe6ost_88 на Пон Авг 10, 2009 7:57 pm

Не знам защо но оставам с впечатлението, че отъждествявате два термина които са съвсем разграничими, въпреки, че единя е на практика част от другия - става дума за икономика и промишленост /индустрия/.
Да abc - шивашката ПРОМИШЛЕНОСТ е част от т.нар. Лека промишленост, която пък е част от по-обхватното понятие - икономика.Та излиза, че и в Плевен имало икономика.И само за сведение, търговията, транспорта и услугите пък са част от т.нар. третичен сектор на националното стопанство или т.нар. икономика.Строителството също е част от същата тази икономика, селското стопанство /замеделието/ е също част от икономиката на една страна.Това са все сектори, за които ако пренебрегнем за момент кризата или се върнем за анализ към последните 10-тина години , когато кризата я нямаше, можем да кажем, че се развиваха горе-долу добре в Плевен и региона, макар с наличието на множество проблеми, но все пак функционираха и даваха препитание и доходност на хората.
Аз разбирам огорчението и носталгията ви по "добрите стари времена", когато развивахме повече тежката промишленост с предприятия като "Плама" , "Ядрения", "Кремиковци" и т.н., но нека не драматизираме нещатаи видите ли понеже ги закрили икономика вече няма и трабва всички да легнем да мрем ...
Не съм фен на преувеличено мрачните картинки.Да , както вече казах , публичния сектор (който беше изграден от множество такива големи тежки промишлени предприятия) беше съсипан, разграбен и разпродаден на безценица основно от хората в които Здравко се кълне - хората на Костов , но това далеч не означава , че нямаме икономика и, че с България е свършено, че се стопява нацията и какви ли още не фантасмагории.Икономика има - но с друга отраслова структура и с развит частен бизнес, България я има - с нея не е свършено , а тя тепърва ще се развива все повече към по-добро, като страна - член на ЕС, нацията си ни я има и тя е единна и силна , колкото и да се спекулира и да се опитват разни политически субекти, като Сидеров и Доган да я разединяват, да създават изкуствени вътрешни конфликти и т.н.
Ако няма икономика тоя БВП /растящ досега/ откъде идва? Тоя държавен бюджет откъде се пълни? Вие откъде си получавате заплатите и откъде пазарувате щом икономиката ни е тотално съсипана и това сегашното не е икономика?
Не, че нещо ама в една фирма като М-тел да кажем нищо , че е чуждестранна работят сигурно поне толкова хора , колкото в "Кремиковци", ако не и повече, а заплатите им никак не са лоши (дори на продавач-консултантите са добри заплатите , пък вече на инженерите , хората в отделите по "човешки ресурси", регионалните мениджъри и т.н. и т.н. за тях да не говорим какви четирицифрени суми взимат (имам поглед над този бранш в някаква степен).
Та какъв е проблема , че вместо тровещото двумилионна София "Кремиковци" развиваме сектори като телекомуникациите, като транспорта (познавам доста шофиори на тирове от Плевен които взимат добри пари, тук се включват и частните автобусни фирмии спедиторите и т.н.), като услугите, като леката и хранително-вкусовата промишленост, като туризма в курортите ни (и там много хора добри пари и добър бизнес направиха), като земеделието (там има доста проблеми но все още се крепи отрасъла, ако му се помогне по-ефективно може и да се развие по-добре), като енергетиката (но не познатата ни енергетика развивана от държавата, а модерната еко-енергетика , базирана на възобновяеми източници и частна бизнес инициатива - този сектор в последните години претърпя развитие и то солидно) и т.н. и т.н.
Подобни сектори могат да носят изключително висока доходност , както за инвеститорите (в повечето случаи признавам - чиждестранни) , но освен за тях и за хората на които ще дадат работни места.
Наскоро четох , че "Кремиковци" може да бъде превърнат във високотехнологичен парк за производство на модерни технологии (нещо за компютърни части или нещо такова май беше), каквато е била сътбата на подобен металургичен комбинат в европейска западна държава (не се сещам коя беше).Такаче ако се окаже , че има инвеститори и това се осъществи на мен изобщо няма да ми е мъчно за металургичния гигант, който тровеше столицата толкова години.
Такаче призовавам ви още веднъж - дайте да не драматизираме.Никой няма полза от това...
Плевен - център на Северозападния район за планиране
pe6ost_88
 
Мнения: 238
Регистриран на: Чет Фев 12, 2009 12:07 am

Re: България, която изгубихме

Мнениеот moniku на Пон Авг 10, 2009 8:11 pm

pe6ost_88 написа:Аз разбирам огорчението и носталгията ви по "добрите стари времена"

Хич не ме вълнува миналото,не ме интересува и ВАШЕТО бъдеще.Цял живот съм си слагал сам софрата и бирата.И като се наложи,намирам изход от ситуацията...
pe6ost_88 написа:Тоя държавен бюджет откъде се пълни?
И от заемите,дето ще ги плащат и правнуците ти....
pe6ost_88 написа:Не, че нещо ама в една фирма като М-тел да кажем нищо , че е чуждестранна работят сигурно поне толкова хора , колкото в "Кремиковци", ако не и повече, а заплатите им никак не са лоши
За което плащаш едни от най скъпите разговори в ЕС....
pe6ost_88 написа:като туризма в курортите ни

Май не си ходил скоро на курорт....
Завиждам ти на оптимизма,Пешко,но нема калории в него,не се яде и не се пие....
moniku
 
Мнения: 872
Регистриран на: Нед Юли 05, 2009 2:36 pm

Re: България, която изгубихме

Мнениеот pe6ost_88 на Пон Авг 10, 2009 8:14 pm

kalitko написа:Ама за разлика от вас пешко си е идеалист и оптимист.Той много добре помни,че България нямаше никаква икономика преди 20 години.Сега е друга работа.Все пак сме в ЕС и там се разпореждат много даровити българки....нали.Завод до завод и до завода още един.Ех ако имаше и материал за рамка на картинката -щеше да се получи още по-добре......а то сега прилича на картина на Пикасо.Нито я разбираме нито я виждаме - проспериращата икономика демек.

Не съм идеалист, просто ми се струва , че вие сте твърде песимистични.Аз се старая да съм реалист.Ние сме си се докарали до тук и ние сме си виновни.Къде бяхте вие /народа/ с недоволството си когато се унищожиха предприятията по които сега жалеете огромната част от които затрити от т.нар. "масова приватизация" на г-н Костов ?
Пък и това е минало свършено в крайна сметка.Колкото и да ни е мъчно "Плама" няма да се върне.Имам чувството, че вие сънувате заводи.За вас ако няма заводи значи няма икономика и трябва да се мре...
Колкото до "Великите сили" една от тях - ЕС ни предоставя необятни възможности за мощно развитие, чрез огромен приток на средства от ЕС.Това , че ние сме си балкански балъци и не можем да се възползваме от възможностите , които ни предоставят на тепсия - това си е наш проблем.Не ни е виновен ЕС.И ако очаквате от ЕС "завод до завод" без никакви условия, наистина ще останете разочаровани от него.Защото хората дават много пари и инвестират, но искат да знаят къде отиват тези пари.А в България масово изчезват безследно крупни суми пари всеки ден... Еми няма да се оправим.
Плевен - център на Северозападния район за планиране
pe6ost_88
 
Мнения: 238
Регистриран на: Чет Фев 12, 2009 12:07 am

Re: България, която изгубихме

Мнениеот drumata на Пон Авг 10, 2009 8:36 pm

И аз си мисля, че много сериозен проблем за България е усвояването на капиталите от инвеститиорите. Чувала съм от чужденци с пари и възможности как няма кому да си дадат парите. И първите думи, които научават у нас са "българска работа" и "може и да стане... "
abc написа:Айде един дървен философ.
drumata
 
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Юли 08, 2009 9:43 pm

Re: България, която изгубихме

Мнениеот pe6ost_88 на Пон Авг 10, 2009 8:40 pm

moniku написа:
pe6ost_88 написа:Аз разбирам огорчението и носталгията ви по "добрите стари времена"

Хич не ме вълнува миналото,не ме интересува и ВАШЕТО бъдеще.Цял живот съм си слагал сам софрата и бирата.И като се наложи,намирам изход от ситуацията...
pe6ost_88 написа:Тоя държавен бюджет откъде се пълни?
И от заемите,дето ще ги плащат и правнуците ти....
pe6ost_88 написа:Не, че нещо ама в една фирма като М-тел да кажем нищо , че е чуждестранна работят сигурно поне толкова хора , колкото в "Кремиковци", ако не и повече, а заплатите им никак не са лоши
За което плащаш едни от най скъпите разговори в ЕС....
pe6ost_88 написа:като туризма в курортите ни

Май не си ходил скоро на курорт....
Завиждам ти на оптимизма,Пешко,но нема калории в него,не се яде и не се пие....


1. Като сам си слагаш софрата и бирата, какво те вълнува , дали имаме или не икономика?
2.Това за заемите на правнуците не го разбрах ама ще чакам евентуални пояснения и после може да коментирам.
3.Това за най-скъпите разговори не го плащам заради заплатите на хората в М-тел , а по-скоро за космическия марж на печалбата на подобна фирма (подобна е ситуацията и с електроразпределителните дружества) , което си е по-скоро проблем който според мен би трябвало да може да се реши регулаторно по някакъв начин.И между другото за "Кремиковци" пак аз плащам... М-тел поне го ползвам.
4.Тази година ходих на Варна, Обзор и най-атакувания ни курорт Слънчев бряг.Негативния образ който е насаден в съзнанието на повечето българи за българските курорти според мен подобно на всички други такива стереотипни предубеждения е твърде преувеличен.От Варна, където ходих и миналата година и по-миналата , останах за пореден път очарован.Града е красив и благоустроен.Обзор също ми направи добро впечатление - там са предимно квартири , тих и спокоен курорт, но и с възможности за забавления.Чист със сравнително добра инфраструктура.И стигаме до Слънчев бряг.Бях там и преди 2 години и трябва да кажа , че курорта много е дръпнал за тези 2 години.Тогава хотели имаше само от тази страна на главния път , която е откъм морето.Инфраструктурата беше зле , а презастрояването дразнещо поради лошата инфраструктура.Днес обаче картинката е коренно различна.От другата страна на главния път са се появили множество хотели, но за сметка на това - частта откъм морето вече е благоустроена , т.к. там хотелите вече са вдигнати и няма строителни дейности.Направи ми добро впечатление , че инфраструктурата беше готова - тротоари , алеи , асфалтирани улички, а освен това хотелите се бяха погрижили за озеленяването на прилежащите им пространства.С други думи "старата" част на курорта , откъм морето е вече добре изглеждаща и благоустроена.Презастрояването вече не дразни толкова , когато хотелите са завършени с оформени градинки , тротоари и асфалтирани улички.Но все пак наистина Слънчев бряг е по-подходящ , за млади хора отиващи да си направят купона, а не толкова да почиват на тишина и спокойствие.Предстои предполагам благоустрояването на другата част на курорта.
Плевен - център на Северозападния район за планиране
pe6ost_88
 
Мнения: 238
Регистриран на: Чет Фев 12, 2009 12:07 am

Re: България, която изгубихме

Мнениеот abc на Пон Авг 10, 2009 8:53 pm

pe6ost_88 написа:Да abc - шивашката ПРОМИШЛЕНОСТ е част от т.нар. Лека промишленост, която пък е част от по-обхватното понятие - икономика.Та излиза, че и в Плевен имало икономика.И само за сведение, търговията, транспорта и услугите пък са част от т.нар. третичен сектор на националното стопанство или т.нар. икономика.Строителството също е част от същата тази икономика, селското стопанство /замеделието/ е също част от икономиката на една страна.Това са все сектори, за които ако пренебрегнем за момент кризата или се върнем за анализ към последните 10-тина години , когато кризата я нямаше, можем да кажем, че се развиваха горе-долу добре в Плевен и региона, макар с наличието на множество проблеми, но все пак функционираха и даваха препитание и доходност на хората.


Шивашката промишленост под тази и форма никой не приема насериозно. Едно е Мони МСД, Теодор и съвсем друго нароилите се цехове на ишлеме в които, както и при Мони хората са вид крепостни. Дали е сериозна промишленост тази, която 2 пъти в година прави метаморфози, сменя си собствениците, дава заплати от 500 лв., които след безумните глоби за поглед през прозорец, второ ходене на тоалетна за един работен ден и от сорта остават 200-250? Имаш ли близки които работят там да ти разкажат колко са солидните шивашки фирми в града? Строителството на молове е добро за строителите, но всъщност е мнимо движение в икономиката. МОЛ къща не храни. Храни я фабриката. Споменаваш селско стопанство, но ми се ще да попитам кога за последно видя мотика или трактор с плуг наживо? Хората работят за смешна печалба, такава за която един бакшиш няма добър ден да ти каже и всяка година се вайкат, че притиснати от заеми и време трябва да си продават продукцията на безценица.

pe6ost_88 написа:Аз разбирам огорчението и носталгията ви по "добрите стари времена", когато развивахме повече тежката промишленост с предприятия като "Плама" , "Ядрения", "Кремиковци" и т.н., но нека не драматизираме нещатаи видите ли понеже ги закрили икономика вече няма и трабва всички да легнем да мрем ...
Не съм фен на преувеличено мрачните картинки.Да , както вече казах , публичния сектор (който беше изграден от множество такива големи тежки промишлени предприятия) беше съсипан, разграбен и разпродаден на безценица основно от хората в които Здравко се кълне - хората на Костов , но това далеч не означава , че нямаме икономика и, че с България е свършено, че се стопява нацията и какви ли още не фантасмагории.Икономика има - но с друга отраслова структура и с развит частен бизнес, България я има - с нея не е свършено , а тя тепърва ще се развива все повече към по-добро, като страна - член на ЕС, нацията си ни я има и тя е единна и силна , колкото и да се спекулира и да се опитват разни политически субекти, като Сидеров и Доган да я разединяват, да създават изкуствени вътрешни конфликти и т.н.


Нищо не разбираш. Не е носталгия по Плама, а по социалния статус които осигуряваше, по опциите на работниците да се възползват от почивка на море или планина, от сигурността. А дали се казва Плама, Кремиковци и колко разумно е било тяхното построяване е друга тема. Когато навъртиш 15 години стаж в едно предприятие по особен начин се срастваш с него и закриването му от някакви случайни хора е шок и стрес. Още повече ако зад фирменото лого виждаш образа на хората. Икономика имаме, но на кое ниво е? Никой никога не е казвал, че България няма да я има в близко бъдеще, за далечното незнам, но като толкова боравиш с термини провери как върви раздаемостта и какви са тенденциите по етноси. Има го в нета, ще си го намериш. После влез в няколко етнически форума, прочети няколко сайта с етническа насоченост, отиди в Красна поляна и попитай най-бързо развиващия се етнос какво мисли за икономиката на България? Защото розовите очила водят до изкривяване на образите и изведнъж си казва някой като теб - Боже! Какво стана в село Мечка? Та там нямаше етническо напрежение?! а истината е, че там цигани и българи не се понасят от ДЕСЕТИЛЕТИЯ. Но ако някой с розови очила е правил проучването на отношенията там, то е вкарал в заблуда тези над него и ги е нахендрил в капан. Сидеров и Доган са крайните. Отиди обаче в по-тъмните ъгълчета на милата ни родина и ще научиш доста.

pe6ost_88 написа:Ако няма икономика тоя БВП /растящ досега/ откъде идва? Тоя държавен бюджет откъде се пълни? Вие откъде си получавате заплатите и откъде пазарувате щом икономиката ни е тотално съсипана и това сегашното не е икономика?
Не, че нещо ама в една фирма като М-тел да кажем нищо , че е чуждестранна работят сигурно поне толкова хора , колкото в "Кремиковци", ако не и повече, а заплатите им никак не са лоши (дори на продавач-консултантите са добри заплатите , пък вече на инженерите , хората в отделите по "човешки ресурси", регионалните мениджъри и т.н. и т.н. за тях да не говорим какви четирицифрени суми взимат (имам поглед над този бранш в някаква степен).


Незнам откъде расте, но знам че има доста, как да ги кажа... ненаправени неща пълнещи бюджета. Един лекар в УМБАЛ Плевен взема средно 500лв. заплата. Разликата между тези 500 и онези 2 500 които взема колегата му в София пълни частичнобюджета. Недовършения ремонт на бул. Хр. Ботев поредна година също пълни бюджета. Входната артерия откъм Гривица също го пълни. Магистралите които трябваше да са направени преди 20 години го пълнят. Социалната пенсия, майчинството от 240 лв го пълни, старите тролеи, старите влакове, незапълнените дупки по пътищата, сменените номера на амтомобилите преди 4 години, онкологично болните без лекарства... Тези неща пълнят бюджета, но надали някой ги намира за приемливи. Сега вероятно ще напълним бюджета като си подменим лични карти и шофьорски книжки. Всичките тези разходи ако бяха иби не бяха направени бюджета щеше да е яма. Не, че сега не е.

pe6ost_88 написа:Та какъв е проблема , че вместо тровещото двумилионна София "Кремиковци" развиваме сектори като телекомуникациите, като транспорта (познавам доста шофиори на тирове от Плевен които взимат добри пари, тук се включват и частните автобусни фирмии спедиторите и т.н.), като услугите, като леката и хранително-вкусовата промишленост, като туризма в курортите ни (и там много хора добри пари и добър бизнес направиха), като земеделието (там има доста проблеми но все още се крепи отрасъла, ако му се помогне по-ефективно може и да се развие по-добре), като енергетиката (но не познатата ни енергетика развивана от държавата, а модерната еко-енергетика , базирана на възобновяеми източници и частна бизнес инициатива - този сектор в последните години претърпя развитие и то солидно) и т.н. и т.н.


Как точно се развиват комуникациите, че тук може да се каже съм в мои моди? А туризма защо прави така, че хората предпочитат Гърция и Турция? Кажи малко и за еко енергетиката защото пък аз мога да ти посоча източници, че е нерентабилна?

pe6ost_88 написа:Такаче призовавам ви още веднъж - дайте да не драматизираме.Никой няма полза от това...


Аз се старая, но и се старая да не идеализирам.
Ако не си доволен от отговора....
Изображение Изображение
abc
 
Мнения: 556
Регистриран на: Пон Ное 03, 2008 8:27 pm
Местоположение: Плевен

Re: България, която изгубихме

Мнениеот pe6ost_88 на Вто Авг 11, 2009 7:53 am

От отговора съм доволен, защото е добре аргументиран, а не празнословия и кухи лозунги като "България не струва , дайте да се изнасяме"...
Обаче нали не очакваш от мен на 20 години да се отчаям от живота от държавата ни и от всичко ? Не виждам нищо лошо в това , че гледам на живота малко по-позитивно и между другото това е характерно не само за мен, а и за една доста голяма част от младите хора в България.Ние сме наясно , че положението далеч не е розово.Нямам розови очила и знам , че има страшно много проблеми в България.Но какво предлагаш да направя? Да емигрирам или да си тегля въжето - това са двата изхода от ситуацията ? Поне според начина по който вие представяте нещата.За мен пък има и друг вариант - да се опитам да се възползвам от малкото възможности, които все пак имам тук. Но ги има. Това явно е разликата между нас. Вие се съсредоточавате върху това, което ни липсва оплаквайки "добрите стари времена" на сигурност и ходене на море за сметка на "Плама" , докато аз съм приел , че тези времена са в историята и се опитвам да намеря изход в настоящето.Изход различен от емиграция или самоубийство ...
А вие като толкова ревете, че сме зле и надежда няма - замисляли ли сте се колко по-зле от нас има ? Гледах по bTV министър Божидар Димитров, който каза , че само на 2 крачки от София както се казва - в "братска" Македония безработицата е 40%, предполагам визира офицялната - нашата официална е 7-8% (понеже нямам розови очила съм наясно , че реалната е доста по-висока), освен това там няма чуждестранни инвестиции, няма дори свобода на медиите, няма опозиция, а какво ще кажете за произвола им над българите там (добре , че ние тук нямаме такъв произвол над турците) ? И ако ние тук твърдим , че икономиката ни е "смешна" и съсипана , какво да кажат хората в Македония.А колко още страни има по света - по-зле и от нея ? Замисляли ли сте се ? Замислете се, влезте в интернет и вижте какви страни има по света и как живеят хората там и България ще ви се стори райско кътче.
Сега конкретния ми коментар на твоя постинг:
1) Майка ми работеше в шивашката промишленост, а имам и много познати (всеки от нас сигурно има, защото това е сред основните занимания на женската работна ръка в Плевен), такаче са ми до болка познати проблемите в сектота от първа ръка както се казва.Да – даваха им по 250 – 300 лв. (преди кризата), експлоатират ги , не ги осигуряват и т.н. и т.н. проблеми много.Не ги отричам и не ги пренебрегвам.Но нима е по-добре на социални помощи ?
2) МОЛ къща не храни казваш – за строителите сам призна, само ще добавя , а хората, които работят в МОЛ-а ? Те на фотосинтеза ли карат ?
3) Трактор и плуг на живо сигурно виждам по-често от теб.Но виждам по пътя за София и поливните пръскачки в Дъбнишко.Знам , че печалбата им е мизерна, затова казах , че ако му се помогне отрасъла има бъдеще, но ако му се помогне адекватно.Нещо за което ЕС между другото предоставя добри възможности, стига да има кой да се възползва от тях.Не знам дали знаеш , но селското стопанство е сред основните приоритети на ЕС и за него отиват почти половината от средствата в бюджета на съюза.Такаче там може и да има бъдеще.Още повече , че може да нямат солидна печалба, но масата им е винаги пълна, което не е никак малко (замисли се колко разходи дават за храна хората които нямат село.Аз село имам и добре че.Защото мазата ми е пълна със зимнина, хладилника с яйца и зеленчуци, а фризера с месо.Не знам какво щях да правя ако тези неща трябваше да ги купувам от магазина иначе дядо и баба от земеделието пари не са направили, но поне къща хранят... )
4) За социалния статус вече казах.Има частни фирми, които могат да го осигурят.Посочих М-тел като пример, защото знам горе-долу какви са заплатите на персонала (не визирам най-ниското звено- продавачите макар, че и техните не са зле).А имаме още два мобилни оператора, енергото също е добре и т.н.
5) Ами от материала който прочетох се стига до извода , че българската нация ще изчезне, ще бъде стопена, претопена и т.н. Та някой явно го е казал това.
Колкото до раждаемостта , наясно съм и в интерес на истината тя върви нагоре , макар и с твърде ниски темпове - статистиката го потвърждава.И не само циганската , а и българската.До нас има младо семейство сега имат второ детенце, вчера като слязох по центъра беше пълно с майки с колички, има дори една с тризнаци.И всичките все българки бяха.Аз познавам и още едно младо семейство , които имат едно.За второ не знам дали мислят засега.Имам приятел който има 2-ма братя и голяма част от приятелите ми имат или брат или сестра.Да – циганската раждаемост е в пъти по-висока , защото няма циганка , която да няма поне 3-4.Въпрос на политика е обаче да се обърне тази тенденция.Тук е виновна държавата.Това също е от проблемите с които съм наясно и не отричам. Но да се говори за стопяване на българската нация, изчезване и т.н. не мисля , че е удачно.Има държави и с по 1-2 млн. население пък не са изчезнали.И то европейски държави в които има същите тенденции на отрицателен естествен прираст и застаряване на населението.Това са процеси характерни за цяла Европа, не само у нас.Такаче изчезваме не само ние , а и немци и французи и италианци и австрийци и т.н. И какво от това? Скоро няма да се стопим до 0.А не вярвам някой да си определя живота и да ражда деца само за да спаси нацията... Това са глупости.България я има и ще я има още дълго време – поне докато сме живи.И ще е населена предимно с българи.И като ще си говорим за термини и статистика, наясно ли си колко процента от населението на България са циганите ? По-малко са дори от турците и нямат и 10 %. По данни от преброяванията през 1992г. циганите са били 3.7% от общия брой на населението у нас , а през 2001 процента е 4.7%.1% за близо 10 години УАААААААААААААААААААУ – ужас , какво ще правим , циганите ще ни завземат , бягайте хора , спасявайте се, само след 460 години те вече ще са половината от населението на страната лелееееее /ако прибавим намаляване на българското население да ги пишем 200 години/.Май наистина въжето е изхода...
А етническото напрежение – навсякъде , където съжителстват хора с толкова различни етноси и религии навсякъде има и ще има винаги някакво напрежение.Въпроса е доколко се преекспонира с него за постигане на различни цели.Толкова за ромите.
6) ОК – за бюджета добре (няма да споря , макар да има какво да се спори, т.к. ненаправените разходи са едно , ама бюджета има приходна част,която няма как да се пълни ако няма работеща икономика, не може всичките тези милиарди да падат от небето а в последните години завършваше с излишък ), а БВП как ще го обясниш ?
7) Като си в твой води вероятно знаеш по-добре от мен как се развиват телекомуникациите, фирми с какъв мащаб са трите мобилни оператора, колко хора работят в тях и какви пари взимат.Аз мисля , че там има потенциал за един човек да намери някакво развитие и да взима добри пари осигуряващи му социален статус , хайде да не кажа като на „Плама” , но поне близък.А към този сектор са и медийте между другото.В тази връзка все ми се струва , че Бареков и Цветков не живеят в нищета.
8) За туризма също не съм казал , че е перфектен , но е факт , че отрасъла се разви много в последните години (изключвам кризата).Имам доста познати работили сезонно на морето отпреди кризата.Добри пари са направили повярвайте ми.Или е случайно , че лятото всичко живо се изнася на морето? Не отиват там за жълти стотинки повярвайте.Тук съм повече от сигурен , защото имам предостатъчно информация по този въпрос.Искарват се и четирицифрени суми , а минимума е 450-500лв. на шведските маси , но при осигурени храна и спане, т.е. при минимални разходи.
Естествено имаме още хляб да изядем за да надминем Гърция и Турция , но аз имам чувството , че вие сте ужасни максималисти.Знам , че българите сме спецове в това на всяко нещо да намерим косур ама хайде вече стига с това черногледство.В тази връзка ще те помоля да ми кажеш едно нещо , което според теб е добре в България.Не казвам перфектно , защото перфектни неща няма.Не казвам и по-добро от немските , френските, испанските , гръцките или турските такива неща.Просто добре.Има ли такова ? Ако, няма какво да говорим ...
9) Ако еко - енергетиката беше нерентабилна нямаше толкова частни инвеститори да наливат пари в нея...
10) Струва ми се , че не аз нося розови очила , а вие носите черни, защото аз не твърдя , че всичко в България е перфектно, но вие май твърдите , че всичко в България е ужасно.Което според мен просто не е обективно и затова се опитах да изложа някои аргументи в защита и на другата теза.Ако сте поне капка обективни очаквам да чуя кое на вас ви харесва как се развива в България?
Плевен - център на Северозападния район за планиране
pe6ost_88
 
Мнения: 238
Регистриран на: Чет Фев 12, 2009 12:07 am

Re: България, която изгубихме

Мнениеот abc на Вто Авг 11, 2009 8:28 am

Ако сте поне капка обективни очаквам да чуя кое на вас ви харесва как се развива в България?


Light версията - харесва ми България, но не ми харесва как се развива. ЕС ни клейми като държава с корумпирано и некадърно управление. Аз с това се сблъсквам в ежедневието.

Когато остане време - повече ;)
Приятен ден!
Изображение Изображение
abc
 
Мнения: 556
Регистриран на: Пон Ное 03, 2008 8:27 pm
Местоположение: Плевен

ПредишнаСледваща

Назад към Политика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron