zapleven.com

Free Website Templatesphpbb3 styles

България, която изгубихме

Re: България, която изгубихме

Мнениеот pe6ost_88 на Вто Авг 11, 2009 11:31 am

abc написа:
Ако сте поне капка обективни очаквам да чуя кое на вас ви харесва как се развива в България?


Light версията - харесва ми България, но не ми харесва как се развива. ЕС ни клейми като държава с корумпирано и некадърно управление. Аз с това се сблъсквам в ежедневието.

Когато остане време - повече ;)
Приятен ден!

Забравяш , че държавата вече не е всичко.Има частен сектор, който пак казвам не е перфектен , но се развива сравнително бързо и мощно.Пък и за държавата има надежда.Новото правителство тръгна с летящ старт.Дори да снижи , да се надяваме, че няма да се разбие в пропастта.А корупция , злоупотреби и проблеми е имало и ще има навсякъде и винаги.От тях няма отърване.Но трябва да сме обективни и освен лошотията, която е очевидна и се сблъскваме с нея всеки ден , да отчитаме и хубавото, което се случва.Медала винаги има две страни.Въпрос на светоусещане и настройка.
Днес говорих с една жена която се върна от Испания и каза , че там например е честа практика мъже да колят жените си.Имало 112 такива случая.Пък да не говорим , че си гледат трева по къщите масово и се друсат ежедневно (не само с трева) и то големи, женени хора.Не, че и тук няма наркомани и убийци, но ние имаме характерната българска черта да преекспонираме колко сме зле и да си мислим , че само тук има откачалки, психопати , хора с различни зависимости, крадливи цигани и т.н. и, че само тук законите не се спазват, а видите ли на запад всичко е приказка.И някак ни се иска и тук като с вълшебна пръчка поредния месия да създаде българската приказка.Е няма да стане.Нищо не е перфектно в света , не е било и няма да бъде и България не прави изключение.Да , по-зле сме от тях , но колко по-зле от нас има...
Такаче нека не преекспонираме.
Плевен - център на Северозападния район за планиране
pe6ost_88
 
Мнения: 238
Регистриран на: Чет Фев 12, 2009 12:07 am

Re: България, която изгубихме

Мнениеот abc на Вто Авг 11, 2009 11:40 am

pe6ost_88 написа:Днес говорих с една жена която се върна от Испания и каза , че там например е честа практика мъже да колят жените си.Имало 112 такива случая.Пък да не говорим , че си гледат трева по къщите масово и се друсат ежедневно (не само с трева) и то големи, женени хора.Не, че и тук няма наркомани и убийци, но ние имаме характерната българска черта да преекспонираме колко сме зле и да си мислим , че само тук има откачалки, психопати , хора с различни зависимости, крадливи цигани и т.н. и, че само тук законите не се спазват, а видите ли на запад всичко е приказка.И някак ни се иска и тук като с вълшебна пръчка поредния месия да създаде българската приказка.Е няма да стане.Нищо не е перфектно в света , не е било и няма да бъде и България не прави изключение.Да , по-зле сме от тях , но колко по-зле от нас има...
Такаче нека не преекспонираме.


Похвално е, че отговаряш на три изречения с такъв огромен пост. При плявата напоследък го оценявам, но се опитвам да си представя при отговор какно ще изпишеш :D

А тази с Испания... Какво да ти кажа. Те пък толкова зле били тези хора и толкова пропаднали :D Звучи ми като ония, дето преди години ги разправяха - не ни трябват американски воиници! Ще разбиват мазетата, крадат компотите и напиват с кола оти има кофеин ;)

Пешо, имам по сериозно отношение към теб. Недей така с баданарката.
Изображение Изображение
abc
 
Мнения: 556
Регистриран на: Пон Ное 03, 2008 8:27 pm
Местоположение: Плевен

Re: България, която изгубихме

Мнениеот pe6ost_88 на Вто Авг 11, 2009 1:12 pm

ОК , спирам дотук.Имате право да бъдете песимисти и каквито и фермани с "плява" да изпиша няма да променят това , такаче дерзайте!
Плевен - център на Северозападния район за планиране
pe6ost_88
 
Мнения: 238
Регистриран на: Чет Фев 12, 2009 12:07 am

Re: България, която изгубихме

Мнениеот visitor на Вто Авг 11, 2009 3:46 pm

Ще си позволя да ви посъветвам...Прочетете ТАЗИ КНИГА!!!
Това по-долу е откъс от предговора...

Разговаряйки по най-горещите проблеми на България с много хора, преди всичко младежи, изведнъж ми хрумна великолепна идея: да напиша поредица от есета за най-новата, за съвременната история на България.
...По тази именно причина не спестих нищо от ония наши народно-психологически слабости, дефекти и кусури, които толкова пречат не само на живота ни, но и на битието ни като държава и като нация. Бях пределно честен, прям и открит – колкото и да е дразнещо това за мнозина. Казах и написах всичко напълно открито, без никакви скрупули относно това как аз виждам нещата. Не спестих нищо, нито пък някъде съм се старал по добре познатия ни отвратителен популистки маниер подличко да дразня едно наше съвсем фалшиво национално самочувствие.
С пожелание за плодотворни размисли и търсения на истината за нас самите, която ни е така безкрайно необходима, те оставям, любезни читателю, с една необходима книга, която говори за съдбата на нашата България. На нашата единствена България, която наистина заслужава да осигури на народа си бъдещето на просперираща и доволна от себе си нация. Което засега все още не сме й осигурили – за жалост и за наш срам, понеже все пак живеем в 21-ия век! Крайно време е да разберем, че от това какви сме ние – като характери, като личности, като преданост и отдаденост на свободата! – пряко зависи и съдбата ни като нация.

А също и трябва да положим известно старание да станем по-добри, по-смели и по-истински – и като индивиди, и като граждани, и като българи. И особено пък като европейци – защото едва тогава нашата България ще постигне бъдещето, което заслужава! Имайки съзнанието, или бидейки с една изцяло европейска – а не с ориенталска или пък руско-славянска общинническа или комуноидна! – психология страна и нация. Не бяха леки, напротив, много трудни и обиколни бяха пътищата, по които вървяхме към нашата си оригинална българска идея за свобода, но това се дължеше именно на нашата нерешителност. Само ако победим своето малодушие и слабост ще постигнем бъдещето, което достойният и смел човек непременно постига.

А това, което важи за индивидите, в пълна мяра важи и за нациите. Да, от нас зависи всичко, от никой друг. Няма да спра да повтарям тази съдбовна особено за нас истина. Това именно съзнание на гордия и свободен човек и гражданин ни е съдбовно необходимо. И моята книга работи най-усърдно и всеотдайно за раждането едно такова автентично съзнание. Дано книгата ми помогне с нещо в тази насока. И дано стане една полезна българска книга. Дай Боже!


Нас са ни продали и някой ни е купил.
Кой? Кой ни е продал и кой ни е купил?
В общи линии знаем. Онова, което не знаем,
е че вече няма накъде да отстъпваме.
Ние, хората вече не ходим изправени по Земята.
Ние се влачим, пълзим. Човекът спря да живее,
той почна да оцелява. Човеко, стани!
А.Грънчаров

ПП Оптимизмът,не би трябвало да се окачествявя като"плява",pe6ost_88!Мисля,че не се отнасяше до твоите постове...
visitor
 
Мнения: 76
Регистриран на: Нед Юли 12, 2009 11:49 am

Re: България, която изгубихме

Мнениеот abc на Вто Авг 11, 2009 4:18 pm

pe6ost_88 написа:Обаче нали не очакваш от мен на 20 години да се отчаям от живота от държавата ни и от всичко ? Не виждам нищо лошо в това , че гледам на живота малко по-позитивно и между другото това е характерно не само за мен, а и за една доста голяма част от младите хора в България.Ние сме наясно , че положението далеч не е розово.Нямам розови очила и знам , че има страшно много проблеми в България.Но какво предлагаш да направя? Да емигрирам или да си тегля въжето - това са двата изхода от ситуацията ? Поне според начина по който вие представяте нещата.За мен пък има и друг вариант - да се опитам да се възползвам от малкото възможности, които все пак имам тук. Но ги има. Това явно е разликата между нас. Вие се съсредоточавате върху това, което ни липсва оплаквайки "добрите стари времена" на сигурност и ходене на море за сметка на "Плама" , докато аз съм приел , че тези времена са в историята и се опитвам да намеря изход в настоящето.Изход различен от емиграция или самоубийство ...


Някакви крайни категории непрекъснато долавям при теб. Или-или. Или черноглед или розовоглед. Или бяло или черно. Как така ти се пръкна мисълта, че аз не гледам на живота позитивно? Живота са приятелите, семейството, околната среда, а не икономиката или резултатите на Евростат. Четейки те внимателно усещам не чак толкова голяма разлика между твоите и мои съждения, но ледно слагаш клейма. Ще го отдам на младостта ти.

За да намерим правилния път или поне най близкия до правилния трябва да осъзнаем проблема. Няма файда от плакатното - Всичко ни е наред защото не е. Когато го осъзнаем и приемем безпристрастно ще намерим и решението. Какво ти предлагам? Кардинализирайки както обичаш си определил 2 изхода - емиграция и самоубииство. Разсъждавайки, че не си склонен към емиграция значи ли, че ще се самоубиеш? Решението си е твое, но е много крайно. По-собре емигрирай, а още по.добре не прави нито едното нито другото. В крайта сметка живота си е твой. Не разбирам защо биеш летвата ние-вие? Никой не оплаква добрите стари времена, но за разлика от теб имаме база, коятоа за теб е единствено книжовна. Т.е. видяли сме. Никой не е ходил на море за сметка на Плама, все ги къдриш както ти е удобно. Просто плама подобно на всяка сериозна фабрика е имала социална програма към работниците си, а социалната програма е възможна при добра печалба, която пък е невъзможна без добри работници. Затворихме този кръг. Няма аванта както все опитваш да изкараш.

pe6ost_88 написа:А вие като толкова ревете, че сме зле и надежда няма - замисляли ли сте се колко по-зле от нас има ? Гледах по bTV министър Божидар Димитров, който каза , че само на 2 крачки от София както се казва - в "братска" Македония безработицата е 40%, предполагам визира офицялната - нашата официална е 7-8% (понеже нямам розови очила съм наясно , че реалната е доста по-висока), освен това там няма чуждестранни инвестиции, няма дори свобода на медиите, няма опозиция, а какво ще кажете за произвола им над българите там (добре , че ние тук нямаме такъв произвол над турците) ? И ако ние тук твърдим , че икономиката ни е "смешна" и съсипана , какво да кажат хората в Македония.А колко още страни има по света - по-зле и от нея ? Замисляли ли сте се ? Замислете се, влезте в интернет и вижте какви страни има по света и как живеят хората там и България ще ви се стори райско кътче.


Ние мили приятелю не РЕВЕМ. Взаимно уважение му се казва. В случая ние съм аз, защото другите са заети с форумните игри. Следвайки тази логика се опитвам да ти отговоря с повече от едно изречение както правишш и ти, а това не е реване. Знам, че ме разбираш. Ние не ревем, че ще лятаме да умираме (разбира се тези планове са в чужди ръце) а осъзнато констатирам факти. Грешно е според мен да се мерим с двойкаджиите, защкото това гарантира мнимо самочуствие. Защо Македония, а не Полша, Чехия, а напоследък даже Румъния? Ако се мерим с тях как стоят нещата? Какво ми дреме за Македония като не живея там? И защо пишейки все повече ми се надига едно усещане, че звучиш леко като доскороштия премиер? Всичко е цветя и рози поднесено с ехидна усмивка, а... Нейсе, той е история. Та обръщайки твоя съвет на 180' ще те посъветвам ровейки в нета да провериш пък колко европейски държави са по-добре от нас и къде сме ние в тази класация. България е райско кътче няма спор, но с мрачни хора, защото София не е България, а масоватана заплата в България не е 1 000, не е 500 а към 300 лв.

pe6ost_88 написа:1) Майка ми работеше в шивашката промишленост, а имам и много познати (всеки от нас сигурно има, защото това е сред основните занимания на женската работна ръка в Плевен), такаче са ми до болка познати проблемите в сектота от първа ръка както се казва.Да – даваха им по 250 – 300 лв. (преди кризата), експлоатират ги , не ги осигуряват и т.н. и т.н. проблеми много.Не ги отричам и не ги пренебрегвам.Но нима е по-добре на социални помощи ?


Къде ни е противоречието?

pe6ost_88 написа:2) МОЛ къща не храни казваш – за строителите сам призна, само ще добавя , а хората, които работят в МОЛ-а ? Те на фотосинтеза ли карат ?


Не карат на фотосинтеза, но и не изкарват продукция, а продукцията носи ръст и печалба. Персонала на който и да е МОл съотнесен към населението на общината е нищожен процент.

pe6ost_88 написа:3) Трактор и плуг на живо сигурно виждам по-често от теб.Но виждам по пътя за София и поливните пръскачки в Дъбнишко.Знам , че печалбата им е мизерна, затова казах , че ако му се помогне отрасъла има бъдеще, но ако му се помогне адекватно.Нещо за което ЕС между другото предоставя добри възможности, стига да има кой да се възползва от тях.Не знам дали знаеш , но селското стопанство е сред основните приоритети на ЕС и за него отиват почти половината от средствата в бюджета на съюза.Такаче там може и да има бъдеще.Още повече , че може да нямат солидна печалба, но масата им е винаги пълна, което не е никак малко (замисли се колко разходи дават за храна хората които нямат село.Аз село имам и добре че.Защото мазата ми е пълна със зимнина, хладилника с яйца и зеленчуци, а фризера с месо.Не знам какво щях да правя ако тези неща трябваше да ги купувам от магазина иначе дядо и баба от земеделието пари не са направили, но поне къща хранят... )


Аз съм се нагледал на ръце и пръсти поразени от ревматоиден артрит, на износени стави и на привидно добре изглеждащи стари хора, но развалини отвътре. Тези хора пълнят зимнината. Трактор и плуг гаранция не виждаш по-често от мен.
Масата им е пълна, но с цената на какво? Животът на село и неделното минаване на гражданите през село са два различни и нямаши нищо общо помежду си епизода.

pe6ost_88 написа:4) За социалния статус вече казах.Има частни фирми, които могат да го осигурят.Посочих М-тел като пример, защото знам горе-долу какви са заплатите на персонала (не визирам най-ниското звено- продавачите макар, че и техните не са зле).А имаме още два мобилни оператора, енергото също е добре и т.н.


Ама никой не е казал, че цялата република е зле! Къде го прочете това? Аз се водя от правилото, а не от изключенията. Ти правиш обратното струва ми се.

pe6ost_88 написа:5) Ами от материала който прочетох се стига до извода , че българската нация ще изчезне, ще бъде стопена, претопена и т.н. Та някой явно го е казал това.
Колкото до раждаемостта , наясно съм и в интерес на истината тя върви нагоре , макар и с твърде ниски темпове - статистиката го потвърждава.И не само циганската , а и българската.До нас има младо семейство сега имат второ детенце, вчера като слязох по центъра беше пълно с майки с колички, има дори една с тризнаци.И всичките все българки бяха.Аз познавам и още едно младо семейство , които имат едно.За второ не знам дали мислят засега.Имам приятел който има 2-ма братя и голяма част от приятелите ми имат или брат или сестра.Да – циганската раждаемост е в пъти по-висока , защото няма циганка , която да няма поне 3-4.Въпрос на политика е обаче да се обърне тази тенденция.Тук е виновна държавата.Това също е от проблемите с които съм наясно и не отричам. Но да се говори за стопяване на българската нация, изчезване и т.н. не мисля , че е удачно.Има държави и с по 1-2 млн. население пък не са изчезнали.И то европейски държави в които има същите тенденции на отрицателен естествен прираст и застаряване на населението.Това са процеси характерни за цяла Европа, не само у нас.Такаче изчезваме не само ние , а и немци и французи и италианци и австрийци и т.н. И какво от това? Скоро няма да се стопим до 0.А не вярвам някой да си определя живота и да ражда деца само за да спаси нацията... Това са глупости.България я има и ще я има още дълго време – поне докато сме живи.И ще е населена предимно с българи.И като ще си говорим за термини и статистика, наясно ли си колко процента от населението на България са циганите ? По-малко са дори от турците и нямат и 10 %. По данни от преброяванията през 1992г. циганите са били 3.7% от общия брой на населението у нас , а през 2001 процента е 4.7%.1% за близо 10 години УАААААААААААААААААААУ – ужас , какво ще правим , циганите ще ни завземат , бягайте хора , спасявайте се, само след 460 години те вече ще са половината от населението на страната лелееееее /ако прибавим намаляване на българското население да ги пишем 200 години/.Май наистина въжето е изхода...
А етническото напрежение – навсякъде , където съжителстват хора с толкова различни етноси и религии навсякъде има и ще има винаги някакво напрежение.Въпроса е доколко се преекспонира с него за постигане на различни цели.Толкова за ромите.


Нация не се топи за 20 години. Явно четем от различни книжки. Центъра за изследване на населението към БАН казва, че през следващите 25 години раждаемостта ще продължи да е ниска, а смъртността - висока. Ниската раждаемост бие по икономиката, а ако си ходил наскоро до някое АГ ще видиш, че на 10 раждания 6,5 са циганета. Поне в Плевенското АГ. Циганета икономика не правят никъде по света. Циганите завземат селата, там където са бабите и дядовците, а диновете и внуците на тези хора избирайки по-лекия живот бягат в града. Това е облечено в термин като "косовизация". При цялата ти ирония се получава точно това - селата които изкарват селскостопанска продусция се пълнят с цигани, а циганите празят да работят на полето. Те се прехвърлят от къща на къща, опоскат я като скакалци и после напред. Турците са друга работа.
И понеже говорим за икономика, а тя е оня, по тежкия труд без кандишън и писи, мои приятели занимаващи се със строителство казват - в София бачкатори няма. Те търсят сянката. Като започнем обект ходим по селата да си търсим работници. Софиянеца иска с малко труд да изкара много пари. Разбира се не съм го заковал с пирон, но така казват.
А етническото напрежение няма да го усетиш нито крлай НДК, нито до каскадата.

А българките нещат да се зорят и да раждат. Едно им стига, за да има и за тях. Ако стане въпрос за второ и трето надават оня позна вой - азнямакатоциганите, искамдамудамкачественообразование, натазимизериязащощегообричамнаглад, а всъщност егоизма ги тресе отвсякъде. Да не се озорят.

pe6ost_88 написа:6) ОК – за бюджета добре (няма да споря , макар да има какво да се спори, т.к. ненаправените разходи са едно , ама бюджета има приходна част,която няма как да се пълни ако няма работеща икономика, не може всичките тези милиарди да падат от небето а в последните години завършваше с излишък ), а БВП как ще го обясниш ?


Бюджета има приходна и разходна част. Когато се наблегне на приходната и се запушат онези вече споменати разходи той колкото и да е издънен ще се понапълни. А за бюджетгия излишък - не ме разсмивай. Знаеш много добре как се получава.

pe6ost_88 написа:7) Като си в твой води вероятно знаеш по-добре от мен как се развиват телекомуникациите, фирми с какъв мащаб са трите мобилни оператора, колко хора работят в тях и какви пари взимат.Аз мисля , че там има потенциал за един човек да намери някакво развитие и да взима добри пари осигуряващи му социален статус , хайде да не кажа като на „Плама” , но поне близък.А към този сектор са и медийте между другото.В тази връзка все ми се струва , че Бареков и Цветков не живеят в нищета.



Знам как се развиват. БТК няма никакво развитие на стационарната телефония, а набляга на комерсиалната GSM мрежа. По селата раздадоха някакви смешни допотопни GSM апарати. Целта е да избягат от подръжката на линеините и стационарни съоръжения, да ги продадат за скраб, а персонала да уволнят. Само дето разликата между стационарната и GSM телефонията е като разликата между Мерцедес и ЗиЛ. В полза на жичната телефония. В БТК не останаха хора, а тези които останаха изнемогват, но не се оплакват с надеждата, че следвашото съкращение ще ги подмина. Съкращенията в БТК минават вече 65% . Ръст та дрънка.

Туризма е зле планиран и контролиран и затова губим туристите, традиционно бивали у нас. Ако на теб вида на Съни биич ти харесва, на мен не ми е присърце.

Посочи ми 3 крупни инвеститора инвестирали в еко енергетика, които не я ползват за финтифлюшка, а реално печелят от нея БЕЗ СУБСИДИЯ?

Ако насложим твоите и мои очила може би ще се доближим до реалността. Не вади думи и мисли от контекста и ще видиш, че чак такива твърдения които прокламираш не съм/сме употребявали.

Не емигрирай и не ти препоръчвам да се самоубиваш. Във всеки случай умирането в петък или почивните дни е проява на неуважение към близки и роднини. Прецакваш им почивните дни.

И накрая едно обръщение към visitor. Visitor ... Ангел Грънчаров....
Дай по-сериозно. За мен той е трагикомична фигура. А за теб? Какво знаеш за него?
Съжалявам, но световните конспирации са ми смешна тема...

Баси поста :lol:
Изображение Изображение
abc
 
Мнения: 556
Регистриран на: Пон Ное 03, 2008 8:27 pm
Местоположение: Плевен

Re: България, която изгубихме

Мнениеот chervenata на Вто Авг 11, 2009 4:40 pm

Мъхъ и на мен свят ми се изви ама те прочетох. :D
На Пешо му харесва да е от другата страна, която и да е тя.
Аз все пак се озадачих обаче - не разбирам по коя България е тая тъга? Някой може ли да каже ако бяхме достигнали комунизма, колко добре щяхме да бъдем...не че тая доза капитализъм ми харесва. Даже ми дойде в повече щото нещо паричните знаци са непрекъснато обезценяващи се.
Само за раждаемостта ще противореча - слушах онзи ден по радиото съобщиха, че раждаемостта се е повишила. Процентово обаче с колко не запомних. Факт е че днес родените ще работят за пенсиите на своите родители. Обаче пък не се плашете в Китай разрешиха даже насърчават вече семействата да имат повече от едно дете. И да не щем те ще ни завземат, а може и това да е единственият начин за претопяване на циганите. Чудя се обаче техните мелези в каква душевна драма биха изпаднали. Едните джипситата са силно мързеливи, а другите пък особено дисциплинирани и работливи. :twisted:
chervenata
 
Мнения: 361
Регистриран на: Пон Авг 10, 2009 1:36 pm

Re: България, която изгубихме

Мнениеот visitor на Вто Авг 11, 2009 6:39 pm

abc написа:
И накрая едно обръщение към visitor. Visitor ... Ангел Грънчаров....
Дай по-сериозно. За мен той е трагикомична фигура. А за теб? Какво знаеш за него?
Съжалявам, но световните конспирации са ми смешна тема...

Баси поста :lol:


Искаш сериозно?ОК!!!
Четох книгата преди година.Признавам трудно! :)И все пак,на места,съгласна с написаното. Едва след това се разрових и то в нета,да видя кой е Ангел Грънчаров.Не съм впечатлена...Няма да обсъждам биографията му...Трагикокомична фигура,обаче...интересна формулировка.Имаш си мнение,зачитам го!
Оптимизмът,реализмът и песимизмът в разговора ви ми напомниха за книгата.Може и да ти се вижда странно...както и световните конспирации смешни :) Асоциации...идват и си отиват...
Да,бе...баси поста!!!Сега ще опитам да го прочета :)
visitor
 
Мнения: 76
Регистриран на: Нед Юли 12, 2009 11:49 am

Re: България, която изгубихме

Мнениеот moniku на Вто Авг 11, 2009 7:37 pm

Та темата бе за България която загубихме....Е,светкайте си с фенерчетата и я търсете....Без мен,моята България е моя дом,моята крепост..... ;)
moniku
 
Мнения: 872
Регистриран на: Нед Юли 05, 2009 2:36 pm

Re: България, която изгубихме

Мнениеот kalitko на Вто Авг 11, 2009 8:41 pm

АВС е толкова лаконичен в поста си ,че ни остави без думи.Просто всичко написано е вярно и го споделям напълно.Спора е с млад човек който кой знае защо смята ,че е прав.С риск да повторя АВС ще кажа ,че икономиката днес е това което произвежда стоки за употреба.Лично аз го различавам от търговията.И представа си нямам пешко какво учите днес в университетите но ако е наистина това което държиш да подчертаеш -зле.Реалността е много по-различна.За твое голямо изумление имам две деца доста по големи от теб и те мислеха преди години по същия начин.Дойде време и ме попитаха - ти как осигуряваше парите за семейния бюджет?Нямам готов отговор но попитай майка си как се е справяла с нейните250 лева.У нас носталгия няма и ние се научихме да не рискуваме излишно-просто защото няма смисъл.Загубихме оная България която имаше почти всичко.ПАЗАР В РУСИЯ,работещи консервени КОМБИНАТИ които гълтаха селскостопанската продукция и много други -къде отиде пазара ни.Русия си е пак там и Полша и Украйна .Няма носталгия по соца.Но да залагаме на това ,че в момента имаме икономика ми се струва несериозно за млад човек.Шивашка промишленост има- но носим дрехи втора употреба- защото и ние разбираме от качество ,но го купуваме ново за вас -нашите деца.Та последно загубихме богата България-20 години я крадоха , а се оказва че имало още какво....това загубихме.Поработи някъде ,получи заплата, разплати се и виж какво остава за теб...тогава мисля ще разбереш за какво говорим,ще разбереш и дългия пост на АВС.ще мине време и ще се присъединиш към нас -няма начин.
kalitko
 
Мнения: 136
Регистриран на: Нед Апр 05, 2009 8:58 pm

Re: България, която изгубихме

Мнениеот pe6ost_88 на Сря Авг 12, 2009 9:26 pm

Към аbc :
1) Разбирам объркването ти дали съм черноглед и розовоглед , защото истината е , че съм нито едно от двете.Казваш , че не усещаш, чак толкова голяма разлика между някои наши съждения.Това също е така.Аз неколкократно повтарям, че съмнаясно , че има мнооого проблеми и отбелязах и някои от тях (хаоса в шивашките фирми, неефективното земеделие, проблемите на т.нар. „ромско включване”).По отношение на проблемите сме на едно мнение.Затова не усещаш разлика.Разликата е, че ти се концентрираш върху тях в разсъжденията си и се налага извода , че сме за никъде с тая „псевдо” икономика, докато аз виждам надежда за нея и обръщам внимание и на позитивното (пак повтарям неотричайки проблемите).Да, вероятно, защото съм млад и като такъв ми се иска да мисля , че имам бъдеще и че положението не е чак толков отчайващо, както излиза от твоите тези.А то излиза така пак казвам – не защото тезите ти като цяло не са верни, а защото са насочени само към негативното.
И ако твоите тези са просто негативни , то тези в статията в началото на темата са просто преекспонирано негативни.Затова реакцията ми беше в защита на позитивни тези , за да се опитам да докажа , че не е чак толкова преекпонирано зле положението както се представя в статията, още повече, че в самата нея пише , че този план не е бил постигнат.Оставам с впечатлението , че ако се е изпълнявал , се е изпълнявал , до правителството на Костов (с неговата „масова приватизация”), който е даден и като част от хората участвали във въпросния проект.Та тук да му мисли Здравко за кого гласува.След въпросното правителство обаче по мое мнение нещата тръгват в малко по-различна посока.В посока в която има позитивни нотки за нашето развитие, макар и при съсипан публичен сектор.
2) Няма да се самоубия спокойно.Просто, защото от една страна гледам по-позитивно на нещата и от друга защото споделям мнението, че все пак живота не се свежда само до икономиката, а има много други важни неща – приятели , семейство, забавления , природа, пътешествия и т.н.
Но и икономиката е важна , защото от нея зависи другия важен фактор в живота ни – парите.Ако няма икономика – няма и пари.
3) Ако се мерим с двойкаджийте това гарантирало мнимо самочувствие... Тук не съм съгласен.Защото като сравним България и Македония , самочувствието ми , че живея в развита и модерна европейска страна скача до небето.Обратното – сравнявайки се с Германия и Франция , се чувствам като живеещ в каменната ера неандерталец.
А ние българите точно това правим и за това сме толкова отчаяни – сравняваме се с нации , които поне в близките 1000 години няма изгледи да настигнем и точно това подронва самочувствието ни.Вглъбяваме се в проблемите и се залисваме в това колко сме зле , без да осъзнаваме , че има и по-зле от нас, без да отчитаме и плюсовете, напредъка и ползите. А тях ги има. И ако им обърнем внимание и на тях освен на негативите , може би ще се почувстваме по-добре, по-развити , по-европейски и по-цивилизовани.Манталитет...
Пази Боже да ме асоциират със Станишев.Това за цветята и розите го казваш ти (може би и той) , аз казвам „има много тежки проблеми, но нека не преекспонираме , защото все пак има и позитиви”.Знаеш от други теми , че критикувам доста и държава и община и изтъквам различни проблеми.Но май забравяме понякога , че има и позитивни неща и тук се опитах да наблегна на тях.
4) За европейските държави (страните-членки на ЕС) – на опашката сме.Прав си.Но по-добре бедна държава в богат клуб , отколкото сама бедна държава  ЕС поне ни дава шанс да дръпнем.Пак казвам , че от нас си зависи дали ще се възползваме.Брюксел няма да ни оправи.Трябва ние да се оправим с помощта на Брюксел.
5) Противоречието ни е там , че наблягайки на въпросните проблеми , каточели пренебрегваш факта, че все пак шивашкия сектор даваше поминък и някакви заплати , макар и доста ниски, но по-добри от социалните помощи.Сега нима е по-добре като изчезва и той , засегнат от кризата , като не изплащат заплати и няма работа? Мисълта ми беше, че колкото и проблеми да имаше (всичките се решават с по-добър контрол от държавата) секатора поне се разрастваше и даваше хляб на много хора , които сега са безработни и се чудят какво ще правят.
6) Защо толкова нападате МОЛ-овете? Защо трябва те да се заместват с фабрики? Защо не да се правят и МОЛ-ове и фабрики? Какво ви пречат МОЛ-овете? Да , не искарват продукция – тук си прав.Не си прав обаче , че само производството носи печалба.Въпросните МОЛ-ове печелят от наеми.Въпросните наеми ги плащат фирми продаващи продукция (стоки или услуги).Не е задължително обаче тези фирми за да си плащат наемите да произвеждат въпросната продукция.Могат да я внасят и да печелят от разлика в цената.Част от въпросната добавена стойност я дават не само за наем, а и връщат в потрбителите под формата на заплати и кръга се затваря...
Та излиза , че може да има печалба и без да има фабрика...
Персонала може да е нищожен процент, но по-добре ли ще е да седи старата, рушаща се, неработеща по едни или други причини тютюнена фабрика отколкото да се вдигне МОЛ и да се даде работа на някой друг човечец ? Пък както вече казах , фабрики може да се правят паралелно.Едното не изключва другото.Въпроса не е защо се правят толкова много молове , а защо инвеститорите не инвестират в правенето на фабрики (сигурно има причина)?
7) За селското стопанство съм съгласен, за хората там също.Но както вече казах мисля , че отрасъла може да има бъдеще при правилно управление.Казах вече и защо.
8) Не се водя от изключенията.Защото има и други сектори които се развиват добре.М-тел е , част от телекомуникационния, за БТК не съм напълно съгласен но за нея после, освен М-тел има и Глобул има и Вивател , който набира скорост.Има както вече казах и медии които се развиват добре , транспорта също , туризма колкото и да го плюем , факт е , че дръпна много и се разви и разрастна, стана сред водещите отрасли в страната.За енергетиката донякъде държавата се грижи навлиза и частна инициатива.В електроразпределителните дружества колко хора работят и какви пари взимат? Строителството също (говорим все за преди кризата) , както вече казах има надежда и за земеделието, а за търговията да не говорим.Между другото във вторичния сектор (прословутите фабрики) се забелязва раздвижване в машиностроенето с предприятия като Видима и др. , химическата промишленост (торовите заводи в Девня вървяха много добре преди кризата), фармацевтичната (Актавис и т.н.) има и други примери и то немалко.
9) Циганите можеха даже и икономика да правят , но ако зад понятия като „десетилетие на ромското включване” не стояха само кухи фрази.Иначе и с тях има много проблеми наистина, но имат потенциал.
Това за раждаемостта и смъртността (естествения прираст) го знам.Но както каза нация не се топи за 20 години.Такаче преекспонирането на този проблем само насажда излишно напрежение.Циганите няма да ни надминат скоро.В момента дори турците са повече от тях , та какво да говорим за българите.Такаче колкото и да раждат поне докато ние и нашите деца и внуци са живи , няма да живеем в държава с доминиращо циганско население.Това са глупости нагнетяващи излишно напрежение с политически цели , точно както в голяма степен и въпроса с „етническата карта” за турците. Просто политически интереси.Колкото до село Мечка и др. Подобни – да то е доказателство , че има проблеми.Но кардинализирането и преекспонирането са опасни в случая.Те надуват тези проблеми и създават , кухо, изкуствено напрежение.
10) Това , че българките не искат да раждат не е егоизъм , а личен избор.Пак казвам , че няма цивилизован човек , който определя живота си от това дали нацията ще се стопи или не и който да ражда деца само за да запази нацията.Това са глупости.Не всеки иска да има 2 или 3 деца още по-малко с цел да се запази и разшири българската нация.В цяла Европа е така.Причината да не раждат хората деца не е само заради това , че ги е страх дали ще имат средства да ги отгледат , изучат и т.н. Германците, французите, англичаните и италианците не са бедни и могат да си позволят и по 16 деца, но е факт , че и там , както и тук , населението е със застаряваща възрастова структура и отрицателен естествен прираст (по-висока смътност от раждаемността).Вярно може да не са с нашите около -5 промила , може да са по-малко, точни цифри не знам, но знам , че и там е същата работа. Повечето хора раждат по 1-2 деца.По-малко са тези с 3, а останалите с по 4 и повече са рядкост.за сметка на това вследствие застаряващата възрастова структура смиртността е по-висока от раждаемостта.
11) Бюджета (визирам преди кризата) имаше официални приходи от около 20-21 млрд. лв. това ни беше бюджета.Основната част от постъпленията в държавния бюджет бяха и все още са от ДДС (повече от половината от тези 20 млрд., ако не се лъжа са някъде около 16-17 млрд. ако не повече).Та мисълта ми беше като споменах бюджета , че ако нямахме икономика от къде идват тези 20 млрд. ? Същото важи и за ОТЧЕТЕНИЯ от статистиката БВП , а колко неотчетен има ... Тези цифри не падат от небето дори да не са много точни.
12) За туризма ще кажа , че явно не само на мен ми харесва на „Слънчев бряг”, щом хотелите бяха пълни и никнеха като гъби, както и заведенията и т.н. не вярвам да има толкова луд инвеститор , който да строи хотели просто ей така.Ако нямаха печалба тези хотели отдавна да са хлопнали врати.А, че сега положението е зле с тази криза е друг въпрос, това е заради кризата.
13) Не знам какво имаш предвид под „финтифлюшка” в случая, но субсидиите за които говориш са с цел насърчаване развитието на еко-енергетиката.Нещо което е поставено за цел на целия ЕС и което трябва да бъде изпълнено.Аз съм привърженик на идеята да се развива щадяща околната среда енергетика , вместо бълващи отрова ТЕЦ-ове.Такаче не виждам нищо лошо в субсидиране и подпомагане на отрасъла.
Лелееее дали ще вляза в „Гинес” с тия ми постинги ...
:lol:
Последна промяна pe6ost_88 на Сря Авг 12, 2009 10:18 pm, променена общо 2 пъти
Плевен - център на Северозападния район за планиране
pe6ost_88
 
Мнения: 238
Регистриран на: Чет Фев 12, 2009 12:07 am

ПредишнаСледваща

Назад към Политика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron